ZUZANA SMATANOVÁ * Hudba má šancu spájať

 

smatanova
Zuzana Smatanová
zuzanasmatanova.sk

Názov Zuzaninho dvojalbumu Echo znamená reflexie vlastných pocitov, zážitkov a vnímania sveta. „Vždy sa snažím o to, aby moje piesne boli osobné, autentické a aby som tam mala kus z môjho života,“ vyznáva sa, ale zároveň potvrdzuje, že pri tvorbe nechce ostať vo vlastnej bubline a so svojimi pocitmi sa chce prostredníctvom pesničiek podeliť. 

Za spoločného menovateľa a platformu porozumenia považuje univerzálne témy ako sú vzťahy, láska, nostalgia až smútok, nenávisť i odpustenie. V textoch, ktorých účinok je znásobený hudbou tak môžu poslucháči rozpoznať záblesky vlastných životov a všetky prirodzené emócie si spoločne s autorkou a speváčkou týchto piesní uvedomiť ešte intenzívnejšie. Hudba má šancu ľudí spájať a o to Zuzane ide. 

2CD nemá jednu špecifickú náladu. Dlhší čas tvorby predurčil náladovú pestrosť dvojalbumu. Za štyri roky Zuzana vo svojom súkromnom živote prešla všetkými druhmi emócií. Jednou z jej osobných tém bola aj láska k prírode, z ktorej sa vyznala v skladbe Horou. Sama sa považuje za dieťa z dediny a ako taká je zvyknutá chodiť do lesa pravidelne. Na vychádzkach so psom si do hory chodieva „ukľudniť myšlienky“. Do prírody chodieva aj v okolí Bratislavy, ale prostredie rodných Strážovských vrchov jej nič nenahradí. 

So schopnosťou nachádzať v prajnom prostredí nové obzory aj vo vlastnom vnútre súvisí Zuzanina snaha posunúť sa pri svojej tvorbe na novú úroveň. Album Echo považuje za prelomový aj preto, že sa do jeho tvorby pustila sama. Ako autorka i producentka. Sama sebe zakázala počas tejto tvorivej etapy počúvať inú hudbu, ktorá by ju mohla ovplyvniť. Podporoval ju v tom aj azda najdôležitejší partner a „spolutvorca“ nahrávky Ivan Jombík - bývalý hudobník, ktorý je medzi slovenskými zvukármi legendou.

Najväčší rozdiel medzi minulou tvorbou a tou súčasnou vidí v novom zvuku, na ktorom majú spoločný podiel s Ivanom a novým nahrávacím štúdiom. Jedným z princípov, ktorými sa Zuzana spolupodpísala pod výsledný zvuk boli aj poctivé kreatívne metódy. Pre nahrávanie svojich pesničiek uprednostňovala tradičné metódy, bez instantných urýchlení pomocou techniky a využitia samplov, čo považuje za zásadný rozdiel v porovnaní s predchádzajúcimi albumami.  

 

smatanova
 

Na jeseň Zuzana, po dlhšom čase chystá turné na podporu nového albumu. Špeciálne sa teší na začiatok a na záver turné: Martin a Bratislava. Bližšie o turné budeme informovať v budúcom čísle Populáru. Po práci v štúdiu, kde sa na vzniku nových pesničiek podieľali väčšinou hosťujúci hudobníci, sa Zuzana naživo opäť vracia k pôvodnej kapele, ktorá je pre ňu druhou rodinou a počas turné jej poskytne hudobnú podporu i motivujúce priateľské zázemie. 
 

MARTIN CHROBÁK
 

Článok patrí k časopisu: