Zvolen na Deža Ursinyho ešte nezabudol

Sobota 2.mája sa vo zvolenskom dome kultúry niesla v duchu spomienky na Deža Ursinyho (*4.10.1947 - † 2.5.1995). Presne 20 rokov ubehlo od momentu kedy tento výnimočný slovenský bigbítový a artrockový hudobník prehral svoj boj s rakovinou.  Na jeho počesť sa vo Zvolene zišla smotánka slovenskej hudobnej scény a uctili si jeho pamiatku benefičným koncertom, ktorého cieľom bolo pomôcť práve deťom postihnutým touto zákernou chorobou.


Marcel a Ondřej Danišovci s kapelou hrajú Apple tree in winter

            Koncert otvoril úvodným slovom moderátor večera Ján Graus, po ktorom sa už rozozvučali prvé tóny folkrockovej gitaristky Soni Horňákovej. Tá zahrala staršie aj novšie piesne a spravila tak kompletný prierez svojou tvorbou. Skvele naladila publikum na zvyšok večera.

Po krátkej prestavbe pódia prišlo na prekvapenie, ktorým nebol nikto iný ako “ten čo hrával s Dežom”. Zvolenčan Marcel "Maco" Daniš  s kapelou, v ktorej hral aj jeho syn Ondřej (známy herec zvolenského divadla JGT). Nacvičili si tri piesne od Deža Ursinyho. Z jeho rannej tvorby zahrali Apple tree in winter. Z muzikálu Neberte nám princeznú predstavili pieseň Šaty, kde sa ku kapele pripojila žiačka hudobno-tanečného štúdia ZUŠ vo Zvolene, Belinda Rašnerová, ktorá túto pieseň aj nádherne zaspievala. Vyvrcholením ich vystúpenia bola skladba Nad riekou z albumu Modrý vrch.

            Po nich prišiel na rad Pavol Hammel spoločne s Jurajom Burianom. Tí zahrali všetky Paľove zásadné hity ako Cirkus leto, Kamalásky, Zvoňte zvonky, Smutná ranná električka, či Čas malín. Ich vystúpenie divákov dvíhalo zo stoličiek a prišlo aj na prvé tanečné kroky.


Moderátor Ján Graus a dramaturg Ernie Murín

            Nasledovala bohatá tombola do ktorej hlavnú cenu, zájazd do ruského Petrohradu, venovala cestovná kancelária Victory Travel. Večer pokračoval vystúpením Laca Lučeniča, ktorý popri hraní na Deža aj zaspomínal, keďže sa s ním poznal a vážil si ho ako hudobníka. Repertoár si pripravil z piesní rôznych velikánov ako Rolling Stones, Beatles, Joy Division či od Dežovej kapely Beatmen - Let's make a summer. Popri tom oboznamoval návštevníkov aj s históriou jednotlivých kapiel.

            Na záver sa predstavili Fedor Frešo so skupinou The Badge. Koncert odohrali ako trio na počesť skupiny Soulman v ktorej Fedor s Dežom hrával. Zvukom a výberom repertoáru reflektovali na 60 a 70 roky, v ktorých aktívne pôsobili a predstavili piesne od Soulman, Jimiho Hendrixa, Cream či Beatles.


Výnos z podujatia pre OZ Svetielko nádeje

            Dežo nad celým podujatím držal ochrannú ruku aj formou obrazu zaveseného nad pódiom, ktorého autorom je umelec Roman Uhliar. Ten je taktiež autorom fotografie, ktorá bola námetom a objavila sa tiež na obale knihy Dežo Ursiny - Pevniny a vrchy od Mariána Jaslovského.

            Čistý výnos zbierky, ktorý sa podarilo vďaka účastníkom a návštevníkom tohto koncertu vyzbierať bol 949,48 Eur. Táto suma bude venovaná Občianskemu združeniu Svetielko nádeje, ktoré ju použije na podporu projektov a zlepšenie kvality života detí s onkologickým, alebo život limitujúcim ochorením. Svetielko nádeje pôsobí pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici.

            Organizátorom sa podaril pripraviť veľmi pekný večer, na ktorý budú diváci, ale aj umelci ešte dlho spomínať. Bigbít vo Zvolene stále žije aj vďaka ľuďom ako Ernest Murín, ktorý bol nositeľom myšlienky tohto benefičného podujatia.

 

Za organizačný tím akcie ProMusic.sk, Michal Očovan