BEN HOWARD * Collections From The Whiteout (recenzia CD)

howard

 

Anglický pesničkár Ben Howard, držiteľ dvoch ocenení BRIT Awards, sa na každom svojom albume snaží priniesť inú výrazovú estetiku. Od debutu Every Kingdom, ktorý vydal pred desiatimi rokmi, predstaviac na ňom okrem iného svoj zaujímavý ľavoruký fingerpicking na alternatívnych ladeniach, cez ďalší I Forget Where We Where, kde dominovala elektrická gitara, štedro preháňaná cez pedalboard, sa dopracoval k pohrávaniu sa s elektronikou na minulom Noonday Dream i aktuálnom albume. 

Ben Howard sám programuje, no na novinku Collections From The Whiteout si ako producentskú pomoc zavolal Aarona Dessnera z The National.  Album tak ponúka dve muzikantské polohy – Howardov subtílny prejav, miestami silne pripomínajúci Josého Gonzáleza, v spojení s akustickou gitarou a na druhej strane elektroniku v podobe beatov, syntezátorových arpegií a skreslených zvukov. Niekedy tieto dva princípy spolu, rešpektujúc sa navzájom, pekne fungujú ako v prvom singli albumu What A Day, inokedy vytvárajú dráždivé napätie ako v Crowhurst´s Meme, Finders Keepers, či Sage That She Was Burning, kde „fuzzy“ backround pôsobí až neuroticky.

 

 

Nič proti experimentom, ale nakoniec - piesne ako Rookery alebo Buzzard, odkazujúc na „roots of folk“ukazujú, prečo je pre pesničkára akustická gitara najprirodzenejšou inštrumentálnou polohou. Hoci – nadžezlo ambientná The Strange Last Flight Of Richard Russell, postavená výlučne na klávesoch, príznačne potvrdzuje výnimku. 

Mimochodom, spomínaná pieseň je o pracovníkovi washingtonského letiska, ktorý jedného dňa ukradol lietadlo, hodinu s ním predvádzal akrobatické kúsky, až na koniec havaroval. Howard pieseň spieva akoby ústami jeho ženy Hannah, ktorá mŕtve manželovo telo objavila: „My man/Flies today/Might as well have gone to the moon/If you see him/Would you send him back my way?“

Podobne aj v iných piesňach si Ben Howard vypomáha bizarnými príbehmi skutočných postáv, napríklad v „Sorry Kid“, ktorá je o podvodníčke Anne Sorokinovej, či v „Crowhurst´s Meme“, o amatérskom námornikovi Donaldovi Crowhurstovi, ktorý počas súťažnej plavby okolo sveta spáchal samovraždu. Aj na tomto vidno, ako Ben Howard rád objavuje nové vyjadrovacie polohy.

 

****

ŠTEVO ŠANTA


 

 

Článok patrí k časopisu: