DM AC * Anton Corbijn dotvoril legendu Depeche Mode (fotokniha a videoklipy)

depeche

 

V októbri 2020 uviedol svetoznámy fotograf Anton Corbijn svoju novú knihu, ktorá bola vydaná vydavateľstvom Taschen. Názov publikácie je zložený z iniciálok DM AC (Depeche Mode a Anton Corbijn).

Corbijnova kniha obsahuje viac ako 500 fotografií z jeho archívu. Niektoré doteraz neboli publikované. Okrem snímok sú jej súčasťou aj náčrty a návrhy pódií pre turné a obalov albumov. Publikácia je vyhotovená v troch variantoch. Od toho závisí aj cena, ktorá nie je vôbec nízka, keďže ide o limitované série. Art edície obsahujú, ako bonus, zarámované fotografie z obdobia „Songs Of Faith And Devotion“ (1993) a „Sounds Of The Universe“ (2009). Obe vyšli v nálade 100 kusov a predávali sa za 1500 Eur. Collector´s edícia, v náklade 1986 kusov, „iba“ za 750 Eur. Knihy boli očíslované a podpísané členmi skupiny a autorom.

corbijn

Holanďan prvýkrát fotografoval Depeche Mode do britského prestížneho časopisu New Musical Express v roku 1981. Ich spolupráca sa intenzívne prehĺbila až v roku 1986. Corbijn dostal ponuku režírovať videoklip k singlu „A Question Of Time“, ktorý bol uvedený na albume „Black Celebration“ (1986). Andy Fletcher pre francúzsky Canal+ v tom období  povedal, že klip nakrúcali v Los Angeles počas prestávky medzi dvoma koncertami. Prvý deň nafilmovali scény s batoľatami v náručí a na druhý deň mali pokračovať v exteriéroch. Na nakrúcanie však prišiel iba Alan Wilder, s ktorým si Corbijn musel vystačiť. Výsledok tohto dielka to však výrazne neovplyvnilo a klip je doteraz medzi fanúšikmi veľmi populárny. Corbijn začal postupne meniť charakter vizuálov skupiny a imidž, ktorý im pomohol stať sa kultovou kapelou. Odvtedy pre skupinu robí scénické návrhy a grafiky. Je režisérom videoklipov a hudobných filmov. Naposledy to bol dokument o fanúšikoch „Spirits In The Forest“ a koncertný záznam z ostatného turné „Live Spirits“ z berlínskeho amfiteátra Waldbühne. Čiernobiele videoklipy, tajomné pohľady, hra s tieňmi, svojská symbolika, čierne okuliare. Tak si Depeche Mode pamätá celá generácia fanúšikov z rokov osemdesiatych. A práve za týmto, až mystickým poňatím je práve Corbijn. Režijne sa podpísal pod celú radu úspešných videoklipov, spomeňme „Strangelove“, „Never Let Me Down Again“, „Behind The Wheel“, „I Feel You“, „Walking In My Shoes“, „In Your Room“, „Suffer Well“, „It´s No Good“, „Barel Of A Gun“, „Wheres The Revolution“ či „Cover Me“.

 

Personal Jesus bude mať čoskoro Kristove roky

O videoklipoch z albumu „Violator“ som sa nezmienil zámerne. V marci 2021 uplynie už 31 rokov od jeho vydania. Je to výnimočná kolekcia piesní, ktorá patrí medzi najlepšie albumy, aké boli kedy vydané.  Anton Corbijn má autorský vklad samozrejme aj v tomto období. „Personal Jesus“ bol pilotným singlom, vydaným ešte v auguste 1989. Okamžite sa stal hitom v Európe aj v USA. Corbijn k piesni nakrútil vtipný „westernový“ videoklip. Skladba síce pobúrila časť veriacich, no nebránilo jej to, aby sa z nej stal hit globálnych rozmerov. Pred samotným vydaním albumu skupina dala „do pľacu“ ešte singel „Enjoy The Silence“, ktorý v hitparádach pokoril aj úspech „Personal Jesus“. Klip k tejto piesni je rovnako dobre zapamätateľný. Dave Gahan preoblečený za kráľa s korunou na hlave a rozkladacou stoličkou putuje svetom. Samozrejme, je to opäť Corbijnova práca. Z deviatich skladieb, ktoré sa zmestili na album „Violator“ boli nakrútené videoklipy až k šiestim piesňam. Okrem vyššie spomenutých to boli ešte ešte „Policy Of Truth“, „World In My Eyes“, „Halo“ a „Clean“. V lete 1990 vyšli ako videokompilácia s názvom „Strange Too“, ku ktorej Corbijn dokrútil ešte intro a prepojovacie scény. Na rozdiel od kolekcie „Strange“, ktorá obsahovala videá z obdobia 1986-1987, bola vyhotovená farebne.

 

Corbijnove umenie často využívajú tie najzvučnejšie mená svetovej hudobnej scény a výsledok je vždy dokonalý. Spolupracoval s Nirvanou, U2, The Rolling Stones, Nickom Caveom, Bryanom Adamsom, Red Hot Chilli Peppers, REM, Coldplay, Metallicou... Fanúšikovia Depeche Mode na Slovensku sú špecifickou subkultúrou, Antona Corbijna považujú za neodmysliteľnú súčasť skupiny. DM a AC je skrátka dlhotrvajúca, hudobno – vizuálna symbióza vytvárajúca dokonalú charizmu plnú emócií.

MIROSLAV DEMÍN

foto: www.taschen.com
 

 

Článok patrí k časopisu: