Dobrá hudba z Wegartu (jún 2016)

RADIOHEAD – A Moon Shaped Pool

A Moon Shaped Pool je deviaty štúdiový album anglickej hudobnej skupiny Radiohead. Jeho producentom je dlhoročný spolupracovník skupiny Nigel Godrich. Album obsahuje celkom jedenásť piesní, pričom napríklad na úvodnej „Burn the Witch“ kapela pracovala už viac ako pätnásť rokov pred vydaním tejto nahrávky. Táto pieseň vyšla ako prvý singel z albumu.
www.wegart.sk

 

BRIAN ENO – The Ship

Brian Eno sa vracia s novým sólovým albumom The Ship. Elegantne skomponovaný album sa spolovice nesie v duchu albumov Lux či Ambient 1: Music For Airports a spolovice v duchu albumov Taking Tiger Mountain (By Strategy) a Another Green World, teda experimentácií založených na jemných pomalých songoch. Album je rozdelený do štyroch častí, v ktorých hudba pomaly prechádza z diskrétnych pasáží do viac vokalizovaných popových tónov a späť, ktoré 43 rokov po jeho sólovom debute ukazujú, že Brian Eno je - niežeby o tom niekto niekedy pochyboval - jeden z najlepších hudobníkov týchto čias.
www.wegart.sk

 

TIM HECKER – Love Streams

Love Streams je ôsmy štúdiový album kanadského experimentátora Tima Heckera. Niet divu, že sa mu zapáčilo na mýtmi opradenom Islande, keďže pre nahrávanie nového albumu si zvolil opakovane toto prostredie, rovnako aj spoluprácu s ľuďmi, s ktorými už pracoval v minulosti (Kara-Lis Coverdale či Grímur Helgason), a tak sa tajomná islandská atmosféra chtiac-nechtiac preniesla aj do hudby. Na album prispel svojimi aranžmánmi aj islandský skladateľ Johann Johannsson.
www.wegart.sk

 

LUBOMYR MELNYK – Illirion

Skladateľ a klavirista Lubomyr Melnyk pre svoj nový album Illirion, ktorý vychádza v júni 2016, síce zmenil vydavateľa (predtým Erased Tapes Records, teraz Sony Classical), avšak jeho štýl ostáva nezmenený – tentokrát sa môžeme tešiť na päť klavírnych kúskov s dlhšou minutážou, opäť v duchu kontinuálnej hudby, preňho tak typickej, ktorá odráža krásu a magickosť tohto typu hry na klavír vo všetkých jej aspektoch.
www.wegart.sk

 

MARK KNOPFLER & EVELYN GLENNIE – Altamira

Viac o komornom albume Altamira z dielne Marka Knopflera, ktorému hudobne výdatne sekunduje škótska perkusionistka Evelyn Glennie (o.i. laureátka švédskej Polar Music Prize 2015).
www.wegart.sk

 

MASSIVE ATTACK – Ritual Spirit

Massive Attack, kapela, ktorá svojou tvorbou definovala hudbu 90-tych rokov a bola tvorcom žánru zvaného trip-hop, sa vrátila s novou vinylovou EP ´Ritual Spirit´. Platňa je vítanou pripomienkou, že kapela a jej členovia vždy excelovali, či už v polohe producentov alebo kurátorov. Po prvýkrát od vydania Protection znovu spolupracujú s Trickym, ďalej tu hosťujú Roots Manuva, Young Fathers a Azekel. Môžete očakávať zadymenú atmosféru, hlboké basy a výživnú smršť od starých i nových MC´s.
www.wegart.sk

 

NILS FRAHM & NONKEEN – Gamble

Nonkeen je ďalší z aliasov Nilsa Frahma, tentokrát v trochu experimentálnom, elektronicky ladenom projekte so svojimi berlínskymi kamarátmi z detstva, Fredericom Gmeinerom a Sebastianom Singwaldom. Debutový album Gamble, ktorý dlho dozrieval "v šuplíku", sa teraz dočkal po dlhých rokoch vydania. Nonkeen sme v rámci európskeho turné mali možnosť vidieť v máji aj v bratislavskom MMC.
www.wegart.sk

 

ROOTS MANUVA – Switching Sides

Príspevkom uznávaného britského umelca Rootsa Manuvu k Record Store Day 2016 je limitovaná edícia obsahovo bohatého 12“vinylu Switching Sides. A-strana obsahuje päť skladieb, z toho dve pochádzajú z aktuálneho albumu Bleeds (Crying a One Thing) a na B-strane ich zasa nájdeme
v inštrumentálnych verziách.
www.wegart.sk

 

HENRI TEXIER VS BONOBO – Les Là-Bas (BONOBO Remix)

Bonobova špeciálna verzia skladby 'Les Là-Bas' legendárneho francúzskeho jazzového kontrabasistu Henriho Texiera. Originál je z roku 1977 z Texierovho albumu Varech, remix vznikol pred dvomi rokmi a teraz vyšla pri príležitosti Record Store Day 2016 na 12" vinyle. Atwork je z dielne Bonobovho dlhoročného spolupracovníka, v Austrálii žijúceho umelca českého pôvodu Leifa Podhajskeho, ktorý je dnes veľmi obľúbený aj u mnohých iných kapiel. Podľa nezávislého britského hudobného serveru The Vinyl Factory je to jedna z najlepších nahrávok z tohtoročného RSD.
www.wegart.sk

 

VARIOUS ARTISTS – If Music presents You Need This: Eastern European Sounds (1970-1986)

Špeciálnu, jazzovo orientovanú nahrávku pre RSD 2016, zameranú na východnú Európu, skompilovali ľudia z londýnskeho hudobného obchodu If Music Jean-Claude a Adrian Magrys. Nájdeme na nej šesť skladieb - chytľavé poľské disco groovy (Wojciech Karolak a Andrzej Korzynski), hutný jazz od Polski Jazz Ensemble a pôvodom ruského jazzového klaviristu "Prince Igor" Yahilevicha, hrejivý spirituál jazz od maďarských Binder Quintet a skladba Random (Naslepo) československého synthjazzového klávesistu Alojza Boudu 'Random' z r. 1980. 180g čierny 12" vinyl v rozkladacom obale. Limitovaná edícia 500 ks.
www.wegart.sk

 

Článok patrí k časopisu: