Dobrá hudba z Wegartu (október 2016)

Všetky tieto albumy môžete kúpiť v internetovom obchode www.wegart.sk, alebo (po telefonickej dohode) v predajni Wegart na Uršulínskej 9, v centre Bratislavy.

 

AIR – Twentyears

Francúzska dvojica Air oslavuje 20. výročie kompiláciou toho najlepšieho, čo počas svojej kariéry vytvorila. Antológia obsahuje jeden disk najväčších hitov a druhý disk 14 rarít a nevydaných kúskov. Nájdeme tu najväčšie klasiky (Sexy Boy, Kelly Watch The Stars...) i neznámejšie spolupráce so Charlotte Gainsbourg, Jarvisom Cockerom či Françoise Hardy, plus nahrávky rozhlasových vystúpení na BBC a KCRW. Na deluxe 2LP+3CD edícii nájdeme remixy D. Bowieho, Becka, Depeche Mode, Neneh Cherry a i.
 

ANOHNI – Hopelessness

Antony Hegarty sa svetu predstavil s novou identitou ako Anohni, a zároveň s novým albumom
s príznačným názvom Hopelessness. Antony vždy cítil potrebu vyjadrovať sa k aktuálnym problémom súčasného sveta a nie je tomu inak ani teraz, album prináša 11 protestsongov na rôzne témy, ktoré v súčasnosti rezonujú v oblasti politiky či ekológie. Album je v porovnaní
s jeho pôvodným projektom Antony and the Johnsons elektronickejší, o čo sa postarala aj dvojica producentov Oneohtrix Point Never a Hudson Mohawke.

 

Eric CLAPTON – I Still Do

I Still Do je v poradí jeho 23. sólový album britskej rockovej legendy. Obsahuje viacero úplných noviniek, ale aj bluesové covery. Album produkoval nemenej známy Glyn Johns, ktorý sa podpísal pod slávne albumy mnohých hviezd (za všetky spomeňme aspoň Sticky Fingers od Rolling Stones). Spoluprácu s týmto producentom Clapton obnovil po dlhých 40tich(!) rokoch, keď v r. 1977 produkoval jeho vtedy aktuálny album Slowhand. Rovnako ako vtedy, aj teraz Claptonov I Still Do získal od mnohých recenzentov veľmi dobré hodnotenia, po hudobnej i textovej stránke.

 

DEAD CAN DANCE – Dead Can Dance – Spleen The Ideal – Into The Labyrint (LP reedícia)

Anglicko-austrálska formácia, ktorú založili v roku 1981 v Melbourne Lisa Gerrard a Brendan Perry. V 80-tych a 90-tych rokoch boli jednou z nosných kapiel kultového vydavateľstva 4AD. Ich hudobný štýl tvoria vystavané hudobné plochy fascinujúcej vznešenej krásy; africká polyrytmika, gaelský folk, gregoriánsky chorál, neoklasické symfónie, stredovýchodné mantry i art rock. Kapela vydala osem štúdiových albumov a v roku 1999 ukončila svoju činnosť. Potom obaja protagonisti nahrali viacero úspešných sólových albumov a po šestnástich rokoch sa opäť spojili, aby v roku 2012 vydali album Anastasis, s ktorým sa následne vydali na mimoriadne úspešné svetové turné. Dnes vychádzajú postupne ich staršie albumy v reedíciách na vinyloch.

 

I AM PLANET – On The Way To Antarctica

Slovenský skladateľ a hudobník Patrik Korinok, spájajúci súčasnú klasickú hudbu s prvkami minimalizmu, vydal svoj druhý štúdiový album. Tento obsahuje deväť skladieb, nahratých pomocou piána, sláčikov a basgitary. Rovnako ako pri debute, autor spolupracoval s huslistom Martinom Liptákom, pre plnší zvuk si tentokrát prizval na nahrávanie aj violistu Radovana Milana. Album je plný rôznorodých emócií a melanchólie, z nahrávky cítiť úprimnosť, nesilenosť a ľahkosť.

 

INK MIDGET – Blackouts

Ink Midget patrí k najzaujímavejším producentom slovenskej elektronickej scény a napriek mladému veku už možno o ňom hovoriť nielen ako o talente, ale aj o stálici. Album Blackouts vyšiel pôvodne digitálne na kanadskej značke King Deluxe, zaslúžil si však fyzické vydanie a žiaden formát nesedí k organickým beatom, pretkaným vrstvami surových synthov tak dobre ako vinyl. Ink ponúka množstvo sonických elementov, nápadité balenie vinylu v transparentnom obale s typografickou potlačou k nim vytvára zaujímavý kontrast.

 

KILLS – Ash & Ice

The Kills (Alison Mosshart a Jamie Hince) sú späť s piatym štúdiovým albumom. Počas piatich rokov od vydania predchádzajúceho albumu prešli rôznymi výzvami, čo sa hodne odrazilo na novom albume. Osobné traumy však v hudbe necítime nejako depresívne, skôr kapelu posunuli k ďalšiemu rastu a ich hudbu k ešte väčšej vyzretosti. Nový album nám predkladá pravdivý obraz kapely v roku 2016.

 

MAGIC CARPATHIANS – Biotop

Dvojica multiinštrumentalistov Anna Nacher a Marek Styczyński alias Magické Karpaty a ich 12. štúdiový album, ktorý prináša zvuky rôznych etnických nástrojov a dominuje mu Annin silný vokál, ktorým zvláda najrôznejšie hlasové techniky. Marek má na starosti dychovú sekciu, ale používa napr. aj indický strunový nástroj, či gong z Mjanmarska. Zvuk obohacuje basgitara, tabla, didjeridoo ai. Názov i náladu albumu ovplyvnilo miesto, s ktorým sú Marek a Anna už pár rokov úzko spätí - Biotop Lechnica v Pieninách, ktoré sa stalo druhým domovom kapely.

 

RÓISÍN MURPHY – Take Her Up To Monto

Írska speváčka Roisin Murphy, hviezda z dnes už neexistujúcej kapely Moloko, sa vedome vzdala dobre rozbehnutej kariéry popovej hviezdy, prešla na sólovú dráhu, ktorú poňala viacej experimentálne a dnes je na svete v poradí už štvrtý sólový album Take Her Up To Monto. Názov je odvodený od Roisiných spomienok na detstvo - rovnomennú ľudovú pieseň jej zvykol spievať otec. Album vyšiel začiatkom leta s ročným odstupom po úspešnom albume Hairless Toys a v podstate je jeho priamym pokračovaním, a to aj s veľkou dávkou experimentovania. Producentsky sa pod neho opäť podpísal aj u nás veľmi známy Eddie Stevens. Speváčka album predstavila s veľkým úspechom aj na tohtoročnej Pohode.

 

TEHO TEARDO & BLIXA BARGELD – Nerissimo

Blixa Bargeld sa preslávil v kapele Einsturzende Neubauten či spoluprácou s Nickom Caveom. Teho Teardo je taliansky skladateľ a muzikant, začínal ako rocker a neskôr sa začal venovať skladaniu filmovej hudby. Pred pár rokmi uzrel svetlo sveta ich spoločný debutový album “Still Smiling”. Častokrát sú takéto nezvyklé spojenia jednorazovou záležitosťou, avšak v tomto prípade vzniklo akési zvláštne umelecké puto, a tak nasledovala EP Spring (1000 ks na platni) a teraz predstavujú svoj ďalší spoločný projekt, album trojjazyčných piesní (angličtina, nemčina, taliančina).

 

SWANS – Glowing Man

Tip pre všetkých ortodoxných fanúšikov Swans - štrnásty štúdiový album tejto americkej experimentálnej kapely. Album Glowing Man vyšiel vo formátoch 2CD, 2CD+DVD (obsahuje ako bonus záznam živého vystúpenia kapely z r. 2015) a ako 3LP deluxe s plagátom a download kódom. Frontman Michael Gira ho označil za „posledný v momentálnej inkarnácii kapely“.

 

UNDERWORLD – Barbara Barbara, We Face A Shining Future

Dlhoročných priaznivcov elektronických veteránov Underworld, ktorí sa nostalgicky vracajú k ich starším albumom (Beaucoup Fish) či filmu Trainspotting, ich nový album nepochybne veľmi potešil. Barbara je prvý album originálneho nového materiálu kapely po cca šiestich rokoch. V medzičase sa dvojica Karl Hyde a Rick Smith zamestnávala sólovými projektami, spoluprácami (napr. s Brianom Enom) či angažovaním sa na poste hudobných šéfov otváracieho ceremoniálu Letnej olympiády v Londýne. Nový album má potenciál i silné momenty ich staršej tvorby, ale zároveň je evidentný jasný vývoj. Underworld skrátka opäť potvrdili svoj status vynikajúcich architektov elektronickej hudby. Názov Barbara Barbara, We Face a Shining Future - veta, ktorú Smithov otec povedal jeho matke tesne pred odchodom z tohto sveta ako doslovný odkaz na smrť a znovuzrodenie, v kontexte novej tvorby kapely potvrdzuje ich odhodlanie ísť ďalej a neobzerať sa. 

 

VARIOUS ARTISTS - Day of the Dead (Grateful Dead Tribute)

Obsiahla 59-tracková 5CD kolekcia coverov skladieb americkej kapely Grateful Dead od hudobníkov, ktorých rodičia túto hudbu v mladosti počúvali. Ide o benefičný projekt bratov Dessnerovcov z kapely National. Okrem nich účasť na projekte prijali mnohí umelci, z množstva zvučných mien spomeňme aspoň zopár: Bonnie „Prince“ Billy, Kurt Ville, Lee Ranaldo, Angel Olsen, Wilco, Anohni, Bill Callahan, Sharon Van Etten, Jenny Lewis a mnohí, mnohí ďalší.
 

WOODKID & NILS FRAHM feat. ROBERT DE NIRO – Ellis

Spolupráca dvoch skvelých hudobníkov, a zároveň hudba ku krátkemu filmu Ellis, ktorú ako veľmi pôsobivý podmaz vytvorili spolu Woodkid s Nilsom Frahmom. Atmosféru dokonale dotvára hlas Roberta De Nira, ktorý nahovoril celý text a je jedinou hrajúcou postavou filmu. Za filmom stojí mladý francúzsky umelec Jean René, alias JR, venuje sa v ňom večne živej a aj dnes vysoko aktuálnej téme migrantov.

 

Všetky tieto albumy môžete kúpiť v internetovom obchode www.wegart.sk, alebo (po telefonickej dohode) v predajni Wegart na Uršulínskej 9, v centre Bratislavy.

 

Článok patrí k časopisu: