GOT BLUE BALLS * Počítanie dní (rozhovor)

 

S gitaristom a skladateľom punkovej skupiny GBB som sa stretol v kancelárii agentúry Pro Music, ktorej je súčasťou. Tento útly mladík vôbec nepripomína tvrdého rockera, možno jedného z najinvenčnejších u nás. Porozprávali sme sa o ich novinke, ktorú nedávno dostali z lisovne.

 

Nový album má názov Counting the days. Ktoré dni ste počítali?

Heh, tie kým vyjde album. Mali sme aj dlhšiu koncertnú pauzu a nevedeli sme sa dočkať, kedy sa znovu postavíme na pódium. Viac nám to pristane tam.

 

Juraj, si skoro výhradný autor hudby. Ako pesničky vznikajú?

Vznikajú vskutku rôzne. Hudbu pripravujem prevažne akusticky doma a v skúšobni to už len ladíme s ostatnými nástrojmi. Na Counting the days sme pripravovali niektoré piesne dokonca priamo v štúdiu alebo v skúšobni. Niekedy sa nám takto podarí spraviť skladbu za 10 minút - to bol prípad aj Smash it Apart.

 

Čo texty?

Texty nechávam vždy na Michala, pre tento album sa s nimi oproti minulosti naozaj vyhral. Sú hlbšie, metaforickejšie, a to sa mi páči.

 

Fyzicky vyšiel album na nosiči v týchto dňoch, na stiahnutie je však už dostupný dlhšie. Aký máte ohlas?

Myslím si, že je dobre prijatý. Naši fanúšikovia a priatelia ocenili najmä zvuk, ten sme sa snažili posunúť oproti debutu na iný level, čo sa nám, myslím, aj podarilo. Ľudia sa tešia, že budú môcť mať toto CD aj fyzicky, predpredaj sa nám pekne rozbehol.

 

Na nahrávkach počujeme aj minulých členov, Borisa Štefánika a Stanku Apfelovú. V akej zostave aktuálne koncertujete? 

Album sme pripravovali a nahrávali v pôvodnej zostave aj so Stankou a Borisom. Už počas nahrávania odišiel Boris do Londýna, takže sme ho dokončovali vo štvorici, resp. v trojici, keďže Stanka aktívne „tourovala“ s kapelou Zlokot. Kvôli času a rôznym iným okolnostiam sme sa museli rozísť aj so Stankou, aby sme mohli začať opäť koncertovať. Aktuálne sa k nám do zostavy pripojili naši dlhoroční priatelia, Roman Hríbik z kapely Plastic Swans a Lukáš Hlaváč, ktorý pôsobil
v kapelách Švepes alebo Kasteldox. Rozšírili sme sa aj nástrojovo, Lukáš hrá aj gitary, nie len synťáky ako predtým Boris. Myslím si, že to bol krok vpred, znieme dynamickejšie, s väčším zvukom.

 

V čase vzniku tohto rozhovoru máte pred sebou pár koncertov v Spojenom kráľovstve. Ako máte zabezpečené promo a koho na koncertoch očakávate?

Vždy keď ideme na tour, nevieme čo čakať. V Anglicku máme veľa priateľov a naša hudba sa tam šíri aj vďaka tomu. Existujú tam komunity lokálnych promotérov, ktorí si medzi sebou posúvajú kapely, odporúčajú si ich a pomáhajú si. Nepovažujú sa za konkurenciu ako u nás. Promo je viac DIY ako organizovaná kampaň. Vizuál na plagát k turné nám robil miestny chalan z Brightonu. Aj to nám pomáha s kampaňou, pretože sa to šíri aj jeho cestami. A koho očakávať? Nemyslím si, že na našich koncertoch budú len Slováci. Zo skúsenosti máme pocit, že ľudia v zahraničí viac chápu GBB ako na Slovensku. Verím, že v UK tomu nebude inak.

 

Ďakujem a nech sa darí!

Vďaka.

 

JÁN GRAUS

 

 

Článok patrí k časopisu: