HAGSTRÖM VIKING (test el. gitary)

Hagström Viking je polodutá nízkolubová elektrická gitara tradičnej švédskej značky. Ako všetky ostatné modely Hagström v súčasnosti, vyrobená bola v Číne. Všetky časti a súčiastky týchto gitár sa vyrábajú a kompletizujú pod jednou strechou a tak nehrozí, že by boli dodávateľsky riešené čím lacnejšie, tým pádom menej kvalitné komponenty. Konštrukciou Viking vychádza z podobného princípu ako Gibson ES 335, ale dizajnom (tvar tela a strunník) pripomína skôr iný etalón - Guild Starfire.

 

 

História tohto nástroja siaha až do roku 1965, kedy sa začala vyrábať gitara Viking I. s polodutým telom a krkom podobným Stratocastru. Charakteristická, špeciálne vykrojená hlava so „schodiskovými“ gombíkmi v usporiadaní 3+3, sa v jednoduchšej forme (bez lemovania a symbolu ľalie) vyskytovali na gitarách Hagström Viking až začiatkom 70-tych rokov.

            Hlava elektrických gitár je dôležitý prvok originality, údajne aj v medzinárodnom právnom systéme je považovaná za čosi ako ochrannú známku. V danom prípade je to známka trochu nadrozmerná, čo má asi väčší význam ako reklama pre výrobcu, než pre hráča. Tomu sa môže páčiť, môže dokonca zlepšiť rezonanciu jeho nástroja, ale zároveň materiál navyše pridáva na celkovej hmotnosti krku a tendencii prevážiť telo.

            Krk gitary má príjemný profil a akurátnu šírku. Nultý pražec má 43 mm, čo umožňuje ľavej ruke celkom pohodlnú manipuláciu. Trochu v rozpore s tvrdením testera časopisu Guitar World, že všetky súčiastky sú originál Hagström, je fakt, že „orech“ je z materiálu Graph Tech Black Tusq. Výnimka v tomto prípade však len potvrdzuje, že výrobca sa neuchyľuje k lacnejšej alternatíve, ale preferuje skôr kvalitu.

            Celkové vypracovanie gitary nevykazuje znaky urýchlenej čínskej produkcie, ako nerovná hladina pražcov, či nedokonalé spoje. Nie je vylúčené, že budúci majiteľ na čosi podobné časom natrafí, ale štatisticky asi s takou pravdepodobnosťou ako pri výrobkoch „Made in EU“. Výstupná kontrola je teda na slušnej úrovni, čo sa odzrkadľuje aj na cena nástroja, ktorú iné čínske výrobky hravo podlezú (my ale nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci). Hmatník je aj v tomto prípade z umelej napodobneniny ebenu (tzv. Resinator, viď test Hagström Tremar).

cherry
korpus Vikingu v povrchovej úprave
wild cherry transparent

            Korpus gitary je s krkom je spojený vlepením do centrálneho bloku prechádzajúceho osovo celým telom. Do dreveného bloku je ukotvená iba kobylka. Pevný tailpiece je v tomto prípade nahradený hrazdovým strunníkom – riešenie, aké sa používa skôr u dutých gitár, má na gitare s centrálnym blokom viac optický význam (tvar strunníku + erb). Okrem tvaru tela a strunníka evokuje americkú predlohu Guild Starfire aj umiestnenie trojpolohového prepínača v oblasti horného rohu. Vrchná a spodná doska korpusu je z vrstvenej javorovej dyhy lisovaním vytvarovanej do požadovaného klenutého tvaru.

           Snímače 2 x Hagström HJ-50 si svoju funkciu so schopnosťou rozlíšenia detailu, farebnosti zvuku a reakcie na podnety hráča asi ako snímače na podobných gitarách Epiphone. Centrálny blok dodáva nástroju nečakanú stabilitu. Gitara slušne drží ladenie, má sustain a zároveň sa na jej zvuku a rezonancii prejavia aj dutiny v oboch krídlach korpusu.

            Tón nástroja je konkrétny, otvorený nahor, skôr ostrý než guľatý a medový. Množstvo detailov v čistom elektrickom zvuku je primerané danej cenovej kategórii, jeho charakter je - ako sa na Vikinga patrí - trochu drsný. To sa však pravdepodobne ďalším hraním a časom ešte usadí. Nástroj nemá onen medový tón a „mäso“ dobrých Gibsonov, zato na čistom elektrickom zvuku sa viac prejaví akustická rezonancia a dynamika. Základný tón sa dobre spája s efektmi - tými modulačnými, ale hlavne skresľujúcimi. Hagström Viking tak obsiahne dva protikladné charaktery a umožňuje hráčovi pracovať s kontrastmi.

            Gitara je s výnimkou extrémností žánrovo univerzálna, vhodná napríklad na bluesrock, pop, atď. Dobre vyzerá a tú trochu okázalosti v symbolike vyváži tradícia značky Hagström. Jej ergonomické prednosti si užijú aj hráči, ktorí preferujú hru posediačky a majú radi pohodlný krk.

            Z katalógu Hagström nájdeme v sérii Viking aj ďalšie zaujímavé modely, ako napríklad Baritone alebo 12 String. Celkovo táto značka ponúka celé spektrum mierne historizujúcich, ale na súčasnosť adaptovaných typov gitár, ktoré za prijateľnú cenu môžu obohatiť zbierku, alebo rozšíriť zvukové možnosti gitaristu požadovaným smerom.

Test a zvuková ukážka Martin Chrobák

 

Distribúcia: MusicPark  * www.music-park.cz * Cena: 599 €

 

 
Článok patrí k časopisu: