IK MULTIMEDIA IRIG MIC HD2 * digitálny ručný mikrofón (test)

 

irig_mic

Asi každý novinár, reportér, alebo vloger sa stretol s otázkou, aký mikrofón mu pri práci najviac pomôže – zaručí zrozumiteľný, neskreslený záznam zvuku, pokiaľ možno v kvalite publikovateľnej bez straty followerov aspoň na internete. Asi každý muzikant riešil, ktorý mikrofón mu umožní nahrať dobré demo a skúšku s kapelou.

 

V časoch, kedy som pre oba tieto účely hľadal ideálne riešenie sám, snažil som sa využiť možnosti časopisu a vyskúšať čo najviac reportážnych mikrofónov, ktoré by spolupracovali s mobilom ako záznamovým zariadením. Pri zohľadnení všetkých technických, či manipulačních parametrov, kvality zvuku a cenovej dostupnosti som sa napokon rozhodol pre iRig Mic a neoľutoval som. 

Čas však napreduje, menia sa požiadavky na dosiahnuteľnú kvalitu i konektory. Po pôvodnom modele rozšírili v IKM rad ručných digitálnych mikrofónov pre iPhone, iPad, Mac a PC o nové modely iRig Mic HD a neskôr iRig Mic HD2. Ide o kondenzátorový mikrofón s pozlátenou elektretovou kapsulou. Ako napovedá skratka HD v názve, mikrofón vďaka zabudovaným konvertorom umožňuje vysoké rozlíšenie až 24 bit/96 kHz. Kvalite snímaného signálu napomáha aj nízkošumový predzosilňovač.

            Mikrofón má na spodnej strane okrem hlavného USB konektora aj 3,5 mm výstup pre slúchadlá na priamy monitoring. Vo výbave sú dva druhy káblov, jeden s Lightning konektorom pre iOS zariadenia a druhý so štandardným USB pre zapojenie do počítača, či už typu Mac, alebo PC.
 

irug_mic_hd2
 

            iRig Mic HD 2 možno používať v spojení s rôznymi druhmi aplikácií priamo od výrobcu, ale takisto je kompatibilný prakticky s každým nahrávacím softvérom vo vašom zariadení. Dosiahnutiu kvalitnej nahrávky čo najjednoduchším spôsobom vychádza v ústrety aj možnosť plynulého nastavenia citlivosti otočným ovládačom priamo na tele mikrofónu. Používateľ tak nemusí vstupovať do aplikácie, ale intenzitu signálu nastaví a hneď aj opticky skontroluje vďaka štvorfarebnej dióde nad týmto ovládacím kolieskom. Pod ním sa nachádza druhý ovládač pre nastavenie intenzity signálu monitorovaného v slúchadlách. 

            Vďaka týmto ovládacím možnostiam a v spolupráci so schopnosťou kapsule zniesť akustický tlak až do 125 dB možno mikrofón úspešne použiť aj pri nahrávaní hlasných zdrojov zvuku, napríklad záznam zo živého koncertu. Mikrofón sme vyskúšali na koncerte Neneh Cherry a tento záznam si možno pozrieť a vypočuť na Youtube kanále Nového Populáru. Kvalita zvuku pri nahrávaní koncertu je samozrejme do veľkej miery závislá od akustiky sály, ako aj od umiestnenia mikrofónu v priestore. Treba rátať aj s tým, že pri zázname videa niekde v teréne, pokiaľ nie je mikrofón v stojane, budeme na to potrebovať minimálne dve vlastné ruky, prípadne ruky asistenta. Tomu sa dá samozrejme vyhnúť voľbou iného typu mikrofónu, akým je napríklad Rode Video Mic Me-L. Ten je malý a ľahký, takže Lightning konektorom ho celý pripevníte priamo k iPhonu. Často je však výhodné, že mikrofón je spojený so snímacím zariadením káblom, čo umožňuje kamere dostatočný odstup, ale mikrofón je primerane blízko zdroja zvuku, tak aby na zázname neboli zbytočné ruchy z prostredia, alebo dozvuky miestnosti.

irig_mic_hd2

 

            Kapsula vďaka svojej charakteristike a konštrukcii mikrofónu sníma takmer celú pologuľovú panorámu, či skôr široký kužeľ v smere orientácie osi mikrofónu. Zvuky zo strán a zozadu sú už potlačené. Treba na to pamätať, ak sa zaznamenáva improvizovaný rozhovor a reportér chce zo záznamu rozumieť aj svoje otázky, je lepšie mikrofón držať v ruke, než ho mať v trojnožke (súčasťou dodávky) položený na stole a staticky orientovaný na respondenta. 

            Telo mikrofónu je masívne, kovové, no pri manipulácii môže preniesť do záznamu rôzne mechanické „šuchy a ruchy“ zo svojho povrchu. Inak pôsobí veľmi solídne a má aj svoju hmotnosť. Ak sa mikrofón používa zblízka, je náchylný zvýrazňovať nárazy pri „P“ a „B“. Vtedy pomáha pop filter. 

            Veľkou výhodou mikrofónu je univerzálnosť použitia, k čomu prispela výbava rôznymi káblami. Z hľadiska využiteľnosti prioritou pre iRig Mic HD2 zostáva použitie s prenosnými zariadeniami. Kto by potreboval USB mikrofón na tvorbu podcastov, ktoré vznikajú prevažne doma či v štúdiu, asi by si vybral skôr medzi stolovými mikrofónmi s prepínateľnou charakteristikou, akým je napríklad M-Audio Uber Mic (a mnoho iných). Vo svojej kategórii a najmä z hľadiska pomeru ceny ku kvalite má však iRIG MIC HD2 v súčasnosti konkurenciu na trhu len veľmi malú, ak vôbec nejakú.

 

MARTIN CHROBÁK

 

Distribúcia: Disk Multimedia * www.disk.cz * Cena: 3 390 Kč / 132 - 149 €

 

Použitie mikrofónu iRig Mic HD2 v praxi si môžete pozrieť a hlavne vypočuť aj v týchto videách Nového Populáru:
(Ako záznamové zariadenie bol použitý iPhone 7Plus)

 

 

 

 

Článok patrí k časopisu: