IK Multimedia iRig Stream * Zvuková karta pre on-line zdieľanie (test)

stream_IKM

Poznáte ten pocit, keď si len tak džemujete, múza kope, hudba z Vás srší a v tom sa vám zrazu zachce zdieľať svoju novú symfóniu na internete. Kamera na nablýskanom telefóne z vás síce spraví filmovú hviezdu, ale zvukovo to znie akoby ste to nahrávali na plechovku. V záchodovej mise. Takto to nepôjde. Skúsite namiesto toho použiť kvalitný audio rekordér a zvukovú kartu. Nahráte video a audio samostatne, v najvyššej kvalite. Potom synchronizujete, striháte, uploadujete a zrazu prejdú tri hodiny a namiesto rozvíjania hudobného veľdiela sa trápite s exportovaním do správneho formátu. Ani takto to nepôjde.

nieco
 

Existuje však tretia možnosť: použiť kameru telefónu a primiešať k nej zvuk z Vášho mixpultu, DJ konzoly, či priamo klávesov. Dnes sa pozrieme na malú zvukovú kartu, s ktorou je to hračka. A od internetového úspechu vás delí už len tlačidlo Record!
 

IK Multimedia sa opäť drží svojho motta „Musicians First“ (voľným prekladom „V prvom rade hudobníci“) a prináša iRig Stream - jednoduché riešenie pre streamovanie a nahrávanie do mobilných zariadení, tabletov a počítačov. Na prvý pohľad prehliadnuteľná škatuľka má viacej trikov v rukáve, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
 

gramce
 

Čierne plastové telo pripomína externý powerbank a s veľkosťou cca 11x5 cm sa ľahko zmestí do vrecka. Váži len 65g a aj napriek gumeným nožičkám sa rád nechá strhnúť ťažšími káblami. Hlavnými pútačmi sú dva RCA/cinch vstupy a veľký ovládač vstupnej hlasitosti. Na prepojenie so zariadeniami sú pribalené tri káble: micro USB (Android), Lightning (Apple) a klasické USB (PC). Všetky tri majú na konci 7-pin miniDIN konektor, ktorý v prípade straty alebo nebodaj zlomenia kábla bude ťažké (drahé) nahradiť. Zvuková „karta“ (kváder) sa napája zo zariadenia, takže vybíja batériu vášho telefónu. Je možné vykompenzovať tento neduh pomocou DC adaptéra, ktorý sa predáva bohužiaľ samostatne. Dizajn je konzistentný s inými produktmi od IK Multimedia - nesklame, ani neohúri. Prianím do budúcnosti zostáva tenšia a robustnejšia šasi, napríklad z hliníku.

 

Využitie iRig Streamu sme načrtli už v úvode. Kto niekedy pracoval so zvukovou kartou presne vie, čo možno očakávať. Väčšina zariadení rozozná iRig automaticky (driver je class-compliant). Stačí pripojiť zdroj zvuku cez cinch káble, nastaviť hlasitosť na dostatočnú úroveň vďaka LOW/OK/HIGH signálkam a aplikácie na nahrávanie zvuku, či videa, automaticky zaznamenajú zvukovú stopu zo stereo vstupu v plnej kvalite. Nahrávať sa dá z mixpultu (starý dobrý TAPE OUT), DJ konzoly, syntetizátorov, gitarového komba alebo čohokoľvek čo má patričný audio výstup a vhodný prepájací kábel. Na pripojenie samotnej gitary alebo mikrofónu existujú alternatívne iRig Pro I/O a iRig 2, ktoré majú vhodnejší gain pre tieto nástroje.

 

schema

 

Ako správny hudobný influencer môžete vďaka iRig Stream nahrať súčasne s Vašou hudbou aj hovorené slovo cez headset konektor. Ten spĺňa dvojo úloh - výstup zo zvukovky, aby ste počuli, čo hráte, a ďalší, nízko-gainový mikrofónny vstup. S 3,5mm konektorom TRRS sú kompatibilné nielen klasické slúchadlá (s/bez mikrofónu), ale aj headsety, earbudy, nízko-gainové mikrofóny, klopové mikrofóny a s trochou šťastia a správnou redukciou primiešate aj ďalší zvukový vstup. Miniatúrnymi kolieskami nastavujete samostatne hlasitosť sluchadlovej aj mikrofónnej časti.

 

Posledné dva spínače sú MONO a LOOPBACK. Funkcia prvého je zrejmá - zmieša všetko do mono-kanála, čo je potrebné pre niektoré sociálne siete. Loopback umožňuje „vrátiť naspäť“ výstup z pripojeného zariadenia ako vstup. Užitočné pri streamovaní z PC, kedy na tvorbu hudby používate program alebo DAW v tom istom počítači. Bežne by si to vyžadovalo prepojiť výstup do vstupu na zvukovej karte, či nainštalovať špeciálny adaptér. S iRig Streamom je to otázka jedného cvaku.
 

gitaristi
 

S cenou 99€ môže iRig Stream pôsobiť ako drahšia „takmer“ zvuková karta pre smartfóny. V skutočnosti však uľahčuje život, šetrí káble a nervy, zjednodušuje streamovacie setupy a poslúži ako obojsmerná brána hudobným aplikáciám. Na trojuholníku „kvalita-cena-jednoduchosť” smeruje ku jednoduchosti, no nezanedbáva ani zvyšné dva aspekty. Alternatívy momentálne neexistujú, avšak nedávny boom streamujúcich umelcov vytvoril dostatočne veľkú cieľovku. iRig Stream sa objavil v správny čas a ponúka správnu kombináciu funkcií zabalených v prístupnom a kompatibilnom formáte.
 

Komu áno: Každému hudobníkovi (nikdy neviete, kedy múza kopne), DJ-om, streamerom, youtuberom a hudobným influencerom.

Komu nie: Zberateľom nástrojov, ktorí na nich nikdy nehrajú, zvukovým puritánom, ľuďom s nekompatibilnými telefónmi.

 

MAREK OSRMAN
 

Distribúcia: Disk Multimedia * www.disk.cz * Cena 2990 Kč / 109 €

 

 

Článok patrí k časopisu: