IVANA MER * Earth (recenzia CD)

ivana_mer
Slnko Records
****

Koncom apríla vydala slovenská skladateľka a speváčka Ivana Mer svoj druhý album „Earth“. Debutový album „Early Works“ vydala v roku 2016. 

Album, ktorý vyšiel 22. apríla, teda na Deň Zeme, obsahuje 9 piesní a má celkovú dĺžku 45 minút. Úvodná „The Earth“, ktorej začiatok pripomína začiatok katastrofického filmu sa po chvíľke pretaví do šamanských rytmov, ktoré skladbu sprevádzajú až do jej konca. Druhá skladba v poradí „Ode“, je príjemne melancholická a krásne sa v nej spája klavírna časť so sláčikmi, samozrejme aj v spojení s hlasom a prejavom Ivany Mer. Nasledujúca „Soll“ je oproti predošlým skladbám obohatená o kúsok elektroniky, čo jej ale na kvalite vôbec neuberá. Celkovú atmosféru piesne výborne dotvára hra na vibrafón, o ktorú sa postaral Miroslav Herák. Štvrtá skladba na albume s názvom „Tree“, je minimalistický kúsok, v ktorom spolu nádherne ladia hlas Ivany Mer a husle Niny Marinovej. O výnimočné podčiarknutie skladby sa postaral Jan Starý svojou jemnou hrou na citaru. Prostredná skladba albumu s názvom „Abundanza“, je príjemná melodická skladba, v ktorej okrem hlasu speváčky vyniká opäť vynikajúca hra na husle, no skladba je taktiež obohatená hudobným nástrojom kora, ktorý sa predstavuje hneď n na začiatku skladby a taktiež ďalší neobvyklí nástroj udu. Taktiež treba povedať, že pieseň je naspievaná v španielčine, v jazyku, ktorý Ivane Mer mimoriadne svedčí. Šiesta skladba „Who is in charge?“, ktorá otvára druhú polovicu albumu, je inšpirovaná Blízkym Východom a oproti predošlým dvom skladbám je opäť o niečo vážnejšia. K Ivane Mer sa tu pridáva so spevom aj Husam Abed. Siedma „Inchahuasi“, je oproti ostatným skladbám mierne jednoliata, no nie je to na škodu, skladba pôsobí ako vystrihnutá z katastrofického filmu, čím sa vracia k samotnému úvodu albumu. Predposledný kúsok „In Maka“, ktorá sa začína husľovou predohrou, pokračuje za doprovodu ďalšieho neobvyklého hudobného nástroja s názvom charango. Miloš Vačík sa tu postaral o výnimočné perkusie, ktoré poslucháča vtiahnu do transcendentálne pôsobiacej skladby. Skladba je v poradí druhá a aj posledná na albume naspievaná v španielčine. Záverečná „Arcadian“, ktorej úvod tvorí cvrkot cvrčkov a klavír, ktorý po chvíli doplní éterický hlas Ivany Mer. V závere skladby prichádza výnimočný okamžik, mimoriadne emocionálna chvíľa, kedy Margita Paučová, stará mama Ivany Mer, recituje múdrosť Lao-Tze, po ktorej prichádzajú už iba zvuky nočnej prírody. Tento počin je vynikajúcim ukončením tohto hudobného diela. 

Album „Earth“ pôsobí ako nepretržitá 45 minútová skladba, album totižto krásne plynie no jednotlivé piesne pritom nie sú na jedno kopyto. Každá skladba obsahuje vlastné čaro a nádych rôznych kultúr. Ivana Mer svojim hlasom a prejavom priam vábi poslucháča vypočuť si celý album. Hudobníci, ktorí sa na albume podieľali, spravili výborný kus práce a veľkým plusom celého albumu je využitie pre Európu netradičných nástrojov, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru tohto výnimočného albumu, ktorý stojí za to si vypočuť.

TIMOTEJ OPÁLEK

 

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: