Jeden letný podvečer - pieseň Miloša Janouška a pozvánka na druhú koncertnú spomienku na pesničkára

Keď pred rokom nečakane odišiel pesničkár Miloš Janoušek, jeho spoluhráči a rodina usporiadali koncert na jeho počesť. Účinkujúci hrali jeho piesne a Milošov duch, ilustrovaný projektorom na oponu za hľadiskom, sa na to pozeral s porozumením a možno by sa aj niečím vtipným zapojil do diskusie a okomentoval by so svojim prívetivým humorom naše spomienky a príbehy, keby tak len mohol. Museli sme si ale vystačiť s vedomím a pocitom, že náš všeobecne obľúbený a rešpektovaný priateľ je tu s nami aspoň virtuálne.
 

martin_chrobak
Foto Simona Babjaková
 

Dovolil som si vtedy vyzvať prítomných kolegov pesničkárov, aby Milošove piesne nehrali iba jednorazovo, ale aby si ich ponechali v repertoári aj pre iné príležitosti, aby sa nás - ich prostredníctvom - mohol Milošov spirit dotýkať aj naďalej. V duchu svojej výzvy som po roku nahral druhú Milošovu pesničku, ktorú by som Vám rád pripomenul aj touto cestou. Tou prvou bola polozabudnutá country-folková balada o nie celkom vydarenom partnerskom vzťahu s názvom Ako si žiješ a druhou o niečo známejšia, podobne melancholicky milostná skladba „Jeden letný podvečer“. Obe pochádzajú z raného tvorivého obdobia, ešte pred vznikom Jednofázového kvasenia a možno aj Slnovratu, pričom tá druhá, v kapelovom aranžmán, vyšla aj na albume 1FQ „Rybí menuet“.

 

 

Obe tieto piesne a viacero ďalších som spoznal z nahrávok, ktoré ešte začiatkom 80. rokov kolovali na magnetofónových páskach a vznikli snáď v nejakom internátnom rozhlase. Oslovili ma vo svojej intímnej podobe hlavne silnou atmosférou, uveriteľnosťou a jednotou interpretácie aj obsahu. Zaujímavá gitarová hra bola už iba čerešničkou na torte.
 

Ak ostrým strihom preskočíme desaťročia k tejto mojej cover verzii Jedného letného podvečera, dostaneme sa na chalupu v severných Čechách, kde na jeden ťah vznikol záznam gitary a hlasu, ktoré som neskôr doma v počítači doplnil ďalšími nástrojmi. Chromatickú fúkaciu harmoniku nahral v Mikulove spoluhráč Aleš Řezáč a o fotografie pre lyrics video som požiadal známeho fotografa obrázkov z pouličného života a hudobných pódií, pána Ruda Baranoviča.   
 

Po roku sa pripravuje aj ďalšia Spomienka na Miloša – koncert členov Slnovratu a ich hostí, ktorí zahrajú hlavne Milošove piesne. Určite nezostane len pri sentimente, ale diváci si užijú aj vtipné sentencie medzi pesničkami, tak ako bolo dobrou tradíciou už od čias koncertov u Rolanda. Časopriestorové súradnice tejto akcie sú nasledovné:

16.2.2024 o 19.00, v divadle Ticho a spol. na Školskej ul. 14, BA

14. II. 2024 Martin Chrobák

 

Martin Chrobák online
Web: https://martin-chrobak.webnode.sk
Facebook: www.facebook.com/machrobak
Video Jeden letný podvečer: https://youtu.be/wqd--pf2hHU
Martin Chrobák na YouTube
Martin Chrobák na Spotify
Martin Chrobák na Apple Music

 

Miloš Janoušek online
https://sk.wikipedia.org/wiki/Miloš_Janoušek
http://janousek.szm.com
www.jednofazovekvasenie.sk
www.slnovrat.eu

 

Záznam prvej koncertnej Spomienky na Miloša 14. 4. 2023
https://www.youtube.com/watch?v=TmrNMEHq1dU

Článok patrí k časopisu: