LACO DÉCZI * Narodil som sa na ostrove Gagula (rozhovor)

 

Laco Déczi na svojich pravidelných návštevách bývalej vlasti vždy privedie so sebou skvelých muzikantov. Na divadelnom festivale VAD 2016 bol jeden z najväčších hudobných ťahákov. Nesklamal. So svojou Celulou New York v zložení: Vajco Déczi - bicie, Jan Aleš - klávesy a Michael Krásný – basa, predviedol moderný jazz, aký sa na našich pódiách vyskytuje zriedka. Neexhiboval, bol ako Miles v posledných rokoch, keď sa len viac-menej vyskytoval na javisku. V každej skladbe sa blysol krásnym sólom, potom podporoval chlapcov a oddychoval. Po tomto skvelom koncerte, kde vynikol najmä basista Krásný, sme si v zákulisí zvolenského Domu kultúry ŽSR posedeli pri tradičnom šmirkase a trochu pokecali. Vznikol z toho takýto záznam:

 

…o Klausovi a Trumpovi

Klaus? Ja som hral v Divadelnom štúdiu a on tam bol vtedy ekonóm. Už vtedy chodil na džez. On to má rád, viem, že má doma jazzové platne. Prekvapuje ma, že všetci v Československu hovoria, že Trump je blb, pritom Česi majú toho najväčšieho na svete. Vedia úplné hovno. Ak príde nejaký slovenský, alebo český trtko do Ameriky a je tam päť rokov, tak ešte stále o tom vie úplné hovno! Tak po desiatich rokoch mu začne svitať. Si myslia, že je to jednoduché, ale nie je. Fico? Toho nepoznám.

 

o politike a hudbe

Politika a hudba to je tak. Vieš ty, kto bol minister vnútra vo Francii, keď Debussy komponoval tú svoju skvelú hudbu? Nevieš! Muzika zostáva, oni sú minulosť. Ťažká minulosť.
 

 

…o štátnom občianstve

Ja som americký občan. Mal som slovenský pas. Išli sme tu raz na úrad, aby mi ho predĺžili. Boli tam také dve pizdy, jedna malá, poďobaná, škaredá jak čertova cicina, druhá vysoká, tej smrdelo z papule a ešte škaredšia. Tieto dve mi povedali, že mám americké občianstvo a nemôžem mať slovenské. Tak mne to zas až tak nevadí, j*b*m na vás a idem preč. A ony, že ten pas tam musím nechať. Tak to zas nie, ten si zoberiem so sebou! Že čo sním budem robiť? Dám ho prvému cigáňovi na ulici. Išiel som preč a bolo vybavené. Od tej doby nie som Slovák a všade hovorím, že som sa narodil na ostrove Gagula, tesne vedľa Bernolákova. Národnosť je teraz už aj tak o ničom. Je úplne jedno, odkiaľ si. Aj rasa, všetko to je úplne jedno.

 

…Para nad riekou

Ten film? To nie je o mne, ja tam ani nehrám na trumpetu. Bol tam výborný muzikant, Ľubomír Tamaškovič a jeho muziku vôbec nepustili. Ja som to celé robil zadarmo, bez sľúbenej zmluvy. Veľa scén, ktoré sme robili a zabili pri tom kopu času, tam nie je. Potom prišiel nejaký bulo, hral na basu, ale ani na nej nevedel hrať, tak o ňom je ten film. Vôbec neviem, kto to bol. Je to celé amatérske.

Potom je tu dokument, čo natočil Jiří Střecha, to je svetová kvalita! Střecha je ťažký profík. (Scenárista a režisér Jiří Střecha *1954 natočil v rokoch 1999-2003 pre ČT cyklus siedmych polhodinových portrétov významných osobností, pôvodom z Československa, žijúcich v New Yorku.)

 

…o Jirkovi Šebánkovi

Jirka bol génius. On vymyslel Cimermana, nie Svěrák. To sú podvodníci, oni mu to ukradli. Natočili film a Svěrák sa tam ukázal, že on je Cimerman.

(Jiří Šebánek (1930 - 2007) bol český scenárista, spisovateľ a popredný cimermanológ. Bol jedným zo zakladateľov Divadla Járy Cimrmana, 1967. Po neshodách s časťou súboru sa osamostatnil a podieľal na založení Cimrmanova badatelského týmu Salón Cimrman, 1980.)

 

…o jazze

S jazzom to je tak… Minule som stretol jedného basistu, s ktorým som kedysi trošku hral. Vzal ma do klubu a rozprával o tom, že nemá kšeft a ako je to s tým jazzom na hovno. Ja, že v tých päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch to bolo dobré. On, že aj vtedy to stálo za hovno, teraz to stojí za hovno a bude to stáť za hovno, ale vybrali sme si to. Tým to skončilo.

 

…o nahrávkach

Ktoré moje CD je najlepšie? Ani jedno nie je dobré. Keď ich toľkokrát počuješ, tak sa ti to nemôže lúbiť. To mi jeden povedal, že keď sa ti začne lúbiť tvoje hraní, tak trumpetu zahoď a sa na to vyser, lebo už sa ďalej nedostaneš. Kúp si zrkadlo a dívaj sa na seba!

 

Zaznamenal čo najautentickejšie JÁN GRAUS

Foto: Víťo Fila (live), Pavel Strážay (čb), MCh (JG + LD)
 

 


 

Laco Deczi & Celula New York

najbližšie koncerty na Slovensku:

 

            • 25.5.  BRATISLAVA /Slovakia/

            • Reštaurácia Korzo (Hviezdoslavovo nám. 3) | 20:00

            • www.korzorestaurant.sk

 

            • 26.5.  MARTIN /Slovakia/

            • Mestská scéna (M. R. Štefánika 54) | 20:00

            • www.mestskascena.sk

 

            • 27.5.  NOVÉ MESTO NAD VÁHOM /Slovakia/

            • Blue Note (Jakuba Hašku 18) | 20:00

            • www.bluenote.sk

 


komu sa neľúbi, ten nech si zatrúbi

Článok patrí k časopisu: