MADE 2 MATE * Stvorení pre stvorenie (rozhovor)

Pri listovaní v knihe dejín slovenskej popmusic by sa iba ťažko dala prehliadnuť kapitola s názvom Made 2 Mate. Kapela, ktorá v deväťdesiatych rokoch prelomila sladké driemoty domácej popovej scény a svojimi hitmi ako Do U Love Me alebo Dream On otvorila okná do sveta. Atribúty Made 2 Mate boli podobné, aké definovali velikáni americkej hudby na línii medzi Jamesom Brownom a Princeom: rytmus, exaktné frázovanie, prepracované aranže, energia, radosť, tanec a… fönky nálada..

 

Na počiatku bolo svetlo, ktoré sa zažalo medzi bývalými členmi Accidents Happen, sprievodnej skupiny Marcela Palondera. Tu sa stretli bubeník Robo Rist, hráč na klávesy  Martin Wittgruber, speváčka Katarína Korček. Keď Palonder svoju kapelu rozpustil, Robo Rist spolu Martinom Wittgruber založili skupinu, do ktorej okrem Katky prizvali ešte gitaristu a speváka Radovana Ortha (známy skôr ako Vrabec) a basgitaristu Martina Gašpara. Názov skupiny vymyslela anglofónna Katarína a Made 2 Mate – Stvorení pre stvorenie, boli na svete.

Kapela si svoj hudobný štýl vypracovala postupne, vychádzajúc z obľúbenej muziky, z osobného prínosu jednotlivých členov a sústavného pilovania aranžov na skúškach. Neskôr, samozrejme, výdatne pomohli a štýl ovplyvnili aj neskorší členovia Ivan Vereš a Lubor Priehradník, zvaný Umelec. Podľa Rista (ktorý je zároveň respondentom nasledujúceho rozhovoru) panovala najparádnejšia atmosféra práve v tých časoch, pretože niečo nové stále vznikalo, tvorilo sa, bolo to ako jar, ale v inej dimenzii.

 

Od väčšiny slovenských kapiel v deväťdesiatych rokoch vás odlišovalo hlavne frázovanie – inštrumentálne aj spevácke.

Áno, je to jedna z odlišností… až do dnes.

 

Vrabec mal pred Made 2 Mate rock-popovú gitarovú skupinu Izabel, jeho bravúrny žánrový skok bol dosť prekvapujúci…

Vrabec je absolútny multitalent a perfekcionista. Myslím si, že keby sa zameral iba na 5 činností z tých 76 ktoré ovláda, dosiahol by na svetovú špičku.

 

V čom sa líši funky šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov od toho dnešného?

V ničom, okrem nových zvukových možností a nových hudobných nástrojov, ako napr. computer.

 

Je podľa teba nejaký rozdiel medzi modrookým funkom a farebnou verziou tohto hudobného štýlu?

Podľa mňa, farební do toho dávajú nespútanú energiu a modrookí ju ovládajú.

 

Symbolizuje hudba v štýle funky nejaký životný štýl? Akí sú „funkiez“ v USA a akí na Slovensku?

Určite áno. Ja v tom vidím v prvom rade muziku, ale sú aj takí, ktorí si možno myslia niečo iné. A akí sú funkiez v USA? Neviem, ale sú určite farebnejší, ako v tejto našej nudnej malosti a šedi, kde sa hrá sto rokov ten istý vatrový štýl a tisíckrát za deň tie isté pesničky, toho istého štýlu, dookola.

 

Made 2 Mate za svojej existencie nahrali štyri radové albumy a teraz tu máme Best Of 1994-1998. Podľa akého kľúča ste zostavovali tracklist výberu?

Celý projekt, výber, aj tracklist zostavil človek s veľkým vkusom a citom pre hudbu a dramaturgiu Juraj Čurný. Nemali sme tam čo vylepšiť, iba sme vymenili dve skladby medzi sebou kvôli tempu, s čím súhlasil aj on. Takže, veľká úcta a vďaka Ďuri!

 

Bol zvuk pôvodných nahrávok dodatočne upravovaný?

Pôvodné nahrávky remastroval zvukový expert Umelec. Znamená to, že sa snažil zjednotiť a vyvážiť zvuk jednotlivých skladieb, nahratých v rôznych obdobiach, rôznych štúdiách, rôznymi zvukármi.

 

Záverečná skladba Kráľ diskoték už ale nie je dielom Made 2 Mate.

Je to prvý singel od našej novej skupiny Funkiez, na ktorú sme natočili aj videoklip. Nájdete ho na TV Music Box, alebo na našej stránke www.funkiez.com.

 

Kto sú Funkiez a kde sa tu vzali?

Zišli sme sa v roku 2006. Bolo to jednoduché a krásne. My - bývalí členovia Made 2 Mate, v zložení Vrabec, Robo a Martin, s Umelcom v pozadí, sme dostali chuť znova si zahrať. A tak sme založili kapelu s funkovým špecialistom - basgitaristom Patrikom Noskom. Ale bolo treba ešte speváčku. Čo s tým? Hlavný veliteľ Robko vyhlásil konkurz, na ktorý prišla iba jedna uchádzačka, takže nebolo na výber. Ale neee! My sme sa jednoducho našli! A začali sme strašne hrať. Vo Vrabcovom chutnom a trocha tesnom štúdiu sme nacvičili skvelý funkový repertoár a absolvovali prvé úspešné vystúpenia, vyšiel náš prvý singel aj s videoklipom a to je vlastne nový začiatok.

 

Aký je rozdiel medzi Made 2 Mate a súčasnými Funkiez? Časť členov je z pôvodnej zostavy, prečo ste nezostali verní známej značke?

Rozdiel je v tom, že sme múdrejší, skúsenejší, vyhratejší, no na druhej strane máme menej času. Značku sme zmenili, aby sme sa nenudili J. Popravde preto, lebo máme úplne inú speváčku a M2M bolo predsa len silno spojené s Kat.

 

Je album Best Of definitívnou bodkou za existenciou Made 2 Mate?

Áno. Asi.

 

 

MARTIN CHROBÁK
Foto Peter W. Haas

 

Článok patrí k časopisu: