MARIÁN LUCKÝ, ANDY RAY HAVERDA BAND, BARBORA ČERNÁ, BLUES GENERATION, BRAŇO DOBROTA & BLUES RULES * Bluesová spoločnosť N°.13 (recenzia CD)

sbs_13

 

            Slovenská bluesová spoločnosťvydáva už 13. edíciu svojho sampleru, kde mapuje žánrové kapely a jednotlivcov po celom Slovensku. Trinástka sa v tomto prípade vydarila a tak do nej môžete smelo investovať pár eur a podporiť tento projekt. Čo budete počuť? Tentokrát je dramaturgia pestrá a okrem klasického, alebo klasickejšieho blues, zaznie aj rock ’n’ roll či skoro folkové pesničky.

            Album otvára starý známy z rôznych zoskupení, Marián Lucký. Tentokrát ale prezentuje pôvodné štyri skladby, v ktorých zúročil všetky svoje skúsenosti a vzory. Počujeme odkaz na Erica Claptona či Beatles. Výdatne mu v tom pomáha aj kapela, v ktorej si zahral aj Martin Valihora či Erich Boboš Procházka. Výborný úvod albumu s jeho harmonikou. 

            Andy Ray Haverda Band zase prezentuje rock ’n’ roll, obľúbený žáner tohto výborného klaviristu a speváka. Tri skladby v podaní ich bandu sú veľmi sviežo zahrané a žánrovo dokonalé. Kapela má drajv a naživo to musí byť veľká zábava.

            Mladú generáciu prezentuje gitaristka zo Skalice, Barbora Černá. Tri skladby pochádzajú z jej autorskej dielne a sú spievané po anglicky. Zaujal ma jej niekedy až detský hlas a elektrická gitara, ktorou ju podporil János Hushegyi. Veľmi príjemné, hoci s trochu školskou angličtinou.

            Blues Generation si hovorí zoskupenie spod Kráľovej Hole, z Polomky. Otec a syn Syčovci (basgitara, bicie) dali dokopy skupinu, kde prezentujú hlavne svoju vlastnú tvorbu. Autorom hudby aj textov je gitarista Jozef Fábik. Zo štyroch skladieb na tomto CD ma najviac zaujalo Vlakové blues, ktoré má náladu a asi aj najlepší text. Je super, že niekto ide vlastnou cestou a na veľmi dobrej úrovni prezentuje pôvodnú tvorbu. Trošku mi tu však chýbal väčší drajv.

            Starý harcovník Braňo Dobrota & Blues Rules napokon ponúka svoje unplugged nahrávky v skvelom prevedení a zvuku, o ktorý sa postaral Peci Uherčík. Štyri skladby sú covery, ktorým však Dobrotov chraplák dáva celkom nový rozmer. Vychutnáme si známu Gimme a Bullet od AC/DC, či krásnu Dancing In A Burning Roomod Johna Mayera, ktorá uzatvára tento príjemný album.

            V buklete nájdete stručnú históriu interpretov ako aj menoslov jednotlivých formácií.
 

JÁN GRAUS

 

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: