MOST POPULAR * január - marec 2021

most_popular

 

1. VLADO KOLENIČ * Taktici
Neďaleko našej školy stávala maringotka, v ktorej predávali langoše. Vždy, keď som išla okolo, prišiel mi na rozum nápev: „Máša, Máša, langoše predáva...“

2. Hviezdny tenorista Pavol Bršlík zažiaril v Banskej Bystrici
Tenorista Pavol Bršlík, patrí dnes k najvýraznejším predstaviteľom mladej speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne. V roku 2005 bol prestížnym časopisom Opernwelt ocenený ako „Spevácky talent roka“.

3. Čo počúva… Samo Trnka
Ako spoluzakladateľ Združenia nič netušiacich a člen jeho Topmeneždementu požíva funkciu Rádytel zemegule.

4. Slovenský hudobník vyrába nezvyčajné nástroje. Ich zvuk pobláznil bratislavské ulice
Nezvyčajný hudobný nástroj začal vyrábať slovenský hudobník Boris Čellár len prednedávnom. Jeho drevený zvuk znie doslova hypnoticky a ťažko k nemu nájsť prirovnanie.

5. Andrej Turok (14.XI.1961 - 15.XII.2020)
Hudobník, gitarista, aranžér, milovník krásy vo všeobecnosti, gourmet, absolvent filozofie rád filozofujúci o živote a jeho zmysle ako i o jeho tajomných stránkach (Škorpión), milovník dobrých áut a kvalitnej audiovizuálnej techniky...

6. BURGR/ŠTRPKA
Nový album jednej z najvýraznejších a najvýznamnejších osobností domácej alternatívnej scény Ľubomíra Burgra je výsledkom tvorivej spolupráce a dialógu s básnikom, textárom a dnes už žijúcou legendou Ivanom Štrpkom.

7. Peter Lipa prichádza s novou skladbou Smútok vianočný. Zasiahne každého hudobného gurmána
Keď môže vrieť ľadový čaj, môže znieť Smútok vianočný vo februári. Napriek názvu skladby v žiadnom prípade nepôjde o vianočnú koledu. Spojením netradičného autorského, textového a interpretačného mixu vzniklo kvalitné blues so všetkým, čo k tomuto žánru patrí.

8. Ľudová hudba a worldmusic na Slovensku
V minulosti mala ľudová hudba na Slovensku silnú etnosignifikantnú úlohu. Dedinská kultúra nahrádzala kultúru profesionálnu a folklór ovplyvňoval všetky druhy umenia.

9. Peci Uherčík - klasik rockʼnʼrollu
Tento rodák z bratislavských Ostredkov (s koreňmi v starej modranskej vinohradníckej rodine) je autorom niekoľkých rockových hitov, bol členom viacerých známych rockových zoskupení a venuje sa aj komponovaniu scénickej, reklamnej i filmovej hudby.

10. KAREL GOTT 80 (rozhovor)
Prinášame exkluzívny rozhovor, ktorý s Karlom Gottom uskutočnil legendárny český hudobný publicista Miloš Skalka...

11: JOŽO URBAN * Dekapanychýda za Robinsona
Cesty okolo Banskej Štiavnice a Smolníka sú kľukaté a strmo sa štverajú do výšok. Ako Jožove myšlienky, na vrchole ktorých ho väčšinou čakalo rozhrešenie v podobe básne.

Článok patrí k časopisu: