OSPALÝ POHYB * Úzkosť a rozklad (recenzia CD)

ospaly_pohyb

 

            Hudobný skladateľ Martin Burlas, ktorý absolvoval VŠMU u Jána Cikkera, sa vracia po vlaňajšom albume Ospalého pohybu s novinkou. S priateľmi Petrom Zagarom - klávesy, Danielom Balážom - bicie, elektronika a Pavlom Hubinákom - gitara, vydáva ďalšiu nálož elektronickej depresie pod príznačným názvom Úzkosť a rozklad.

            Napriek ozaj úzkostným textom, sú skladby skôr upokojujúce, spev Burlasa je monotónny, v mnohých prípadoch recitatív. V dnešnej uponáhľanej dobe sa na vás z reproduktorov valí tmavomodrá nálož, ktorá vás obklopí a paradoxne vás nevrhne do totálnej depky, ale vás upokojí, ukľudní vašu dušu a donúti vás vnímať tieto ambientné zvuky bez protestov. Napriek dôležitosti a naliehavosti textov („Čoho sa zachytím, to sa hneď rozpadne, nemocou opitý, smútok ma zasiahne“, alebo: „Pleseň v rohu ticho rastie, je mi zima, nemám šťastie“) nie sú až tak dôležité a spĺňajú funkciu ďalšieho nástroja. 

            Úzkosť a rozklad tejto kultovej kapely si snáď  nájde cestu aj k poslucháčom, ktorí o Ospalom pohybe doteraz nepočuli. Lebo ak nie, bola by to škoda.

***1/2

JÁN GRAUS

 

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: