stĺpček

WORLD MUSIC vs. FOLK alebo Nekonečný príbeh rozvodu žánrov

radiohlavy

Rok 2019 bol v žánrovej kategórii World Music/Folk silný. Albumy vydali také zavedené pesničkárske mená ako Katka Koščová, Nany Hudák, Edo Klena, Longital, Soňa Horňáková, Sveťo Hamaliar, nik z nich sa však nedostal ani do širšej nominácie.

VÁŽSKY CHÓRUS ĽUBOŠA DZÚRIKA * Trenčiansky Hudobný Festival Mladých (THFM)

thmf

Začiatkom 80. rokov bolo veľmi málo príležitostí koncertovať s kapelou. Preto sme uvítali aktivitu trenčianskeho kultúrneho osvetového strediska, ktoré každoročne usporadúvalo súťaž trenčianskych amatérskych hudobných skupín.

DOZVUKY PETRA JANKŮ * Aj ty si dostal obálku?

Predstavte si, že jedného dňa príde do schránok renomovaných autorov hudby či textov, manažérov populárnych i tých menších hviezd, či zväzov, ktoré týchto autorov zastupujú, obálka s oznámením, že...

DOZVUKY PETRA JANKŮ * Disharmónia štátu

Stále si myslím, že peniaze musia slúžiť človeku a nie človek peniazom. Rovnako považujem za nezmyselné spravodlivosť a pravdu, resp. odvahu človeka merať a prepočítavať týmto tak relatívnym prostriedkom na uspokojenie a sotva upokojenie ľudských duší. Prečo takto začínam?

DOZVUKY PETRA JANKŮ * Tovar alebo dar?

Hneď na začiatku si dovolím upozorniť, že tieto Dozvuky budú viac osobné aj kvôli tomu, že si na základe osobných skúseností dovolím skloňovať zmysel na prvý pohľad v súčasnosti tak banálnej veci, akou je vydanie hudobného nosiča.

DOZVUKY PETRA JANKŮ * Kultúrni migranti

peter-janku

A  akú krajinu, v ktorej chceme žiť, si ako hudobníci, muzikanti, interpreti či všeobecne ľudia, tvoriaci v oblasti kultúry, vyberieme. Neviem ako vy, ale ja už som si vybral.

Z FUTRÁLU ŠTEVA ŠANTU * Babky poletujú

šš

Happy birthday to you,
babky poletujú,
pozor, deti,
babka letí,
brzdy nefungujú.

DOZVUKY PETRA JANKŮ * Bardi zo zákulisia

Peter Janku

...mladých tvorcov pristúpi na hru „bardov zo zákulisia“ a stanú sa len akýmisi figúrkami, ktoré cez svoje plecia šíria slávu svojich tútorov ďalej a ďalej.

VYSOKÉ C DANIELA MIKLETIČA

daniel_mikletič

Nie je ľahké byť slovenským hudobníkom. V ére rádií hrajúcich iba hity nemá inú možnosť, len sa tváriť, či „hitovým“ hudobníkom sa stať.

Dozvuky Petra Janků * Stratená generácia autorov (stĺpček)

peter_janku

...s odôvodnením, že denne dostáva niekoľko nahrávok, ktoré už po 15 sekundách kvôli údajnej nepočúvateľnosti vypína.