VLADIMÍR MERTA * Každá generace se znovu učí naslouchat

 

Minulý rok ti vo vydavateľstve Galén vyšlo 4 CD Podkrovní pásky – nahrávky z roku 1976. Čo to pre teba znamená? Ďalšia položka v bohatej diskografii alebo niečo viac? Môžeme v názve hľadať analógiu s dylanovskými Basement Tapes?

            Buďte tak laskaví!. V popředí je na desce stejný Revox, na který jsem nahrával i já. Ovšemže oni měli ve skutečnosti perfektní studio. Band hnalo do podzemí dobré bydlo My se snažili vzepřít se cestou vzhůru. Sursum corda!

 

Vydávanie archívov... Je to splácanie dlhu alebo pocit obavy, aby nám nič z minulosti neutieklo?

            Je to dobrá vůle, umíněnost a nostalgie našeho vadavatele. Já si ovšem taky rád poslechnu kus mládí. Zpíval jsem o oktávu výš. Někdy je to k nedospolouchání. Ale jsem to já, v celkovém pohledu Galén vyplňuje mezery v sebraných zpěvech. Čeká trpělivě, až mu zase dodám novinky.

 

Pre mnohých si bol dlhodobo archetypom pesničkára – na pódiu sám s gitarou. Dnes však čoraz častejšie hrávaš s inými hudobníkmi...

            Je to trpělivou snahou Ondřeje Fencla dát muzikantům trochu slušnějšího živobytí. Sám hraju rád, duo a trio je osvěžení a taky školení. Konzervatoř po sedmdesátce.

 

Stretol som sa s názorom, že folk ustrnul, prežil sa.

            Naopak—obohacují ho vzdělaní muzikanti-folkloristé, jazzmani, improvizátoři. Směřuje k domácím kořenům přes cizinu, jako náš exil.

 


www.vladimirmerta.cz

Mladí raperi sú drsnejší, otvorenejší a rozhnevanejší, world music je zvukovo atraktívnejšia...

            Hurá! Hudba nabírá různorodost.

 

Ešte dnes niekoho zaujímajú spievané slová?

            Ano. Každá generace se znovu učí naslouchat.

 

Kedysi sa hovorilo, že pesničkári sú komunita. Existuje dnes v Čechách niečo ako spoločenstvo pesničkárov? Alebo inak – nie je to paradox hovoriť o spoločenstve práve v prípade takých solitérov, akí folkoví pesničkári vždy boli a asi aj budú?

            Hovorí sa ledacos. Nejezdíme spolu na dovolenou, nevídáme se. Každý má jiné zájmy, jiný okruh publika. Společenství se tvoří napříč žánry.

 

Rádia sa zaklínajú čarovný slovíčkom formát, ktorý je v podstate len všeobjímajúce označenie pre hudobnú výplň.  Ako reakciu na  všade obklopujúcu hudbu som zaregistroval označenie akustický smog.... Je to dosť desivé, ak  sa v súvislosti s hudbou objavuje takéto prirovnanie.

            Smogů je x druhů: slovní a hudební je nejmíň škodlivý. Rádia neposlouchat. 

 

MILOŠ JANOUŠEK

Článok patrí k časopisu: