Vox VXT-1 * Diamantové prekvapenie (test ladičky)

vox_vxt1

 

Britská značka Vox je aj vďaka popularizácii The Beatles od 60-tych rokov mercedesom medzi gitarovými aparátmi. Jimi Hendrix preslávil vôbec prvý gitarový wah-wah pedál práve od tejto značky z konca tej istej dekády. S gitarami, basgitarami ani klávesmi (tiež vyrábanými už viac ako polstoročie) Vox do hudobného vesmíru žiadnu čiernu dieru priťahujúcu všetky ruky a prsty nespôsobil. Podobný osud zatiaľ vykazujú aj pedálové efekty a multiefekty tejto značky. Začiatkom toho roka ale technici Vox odvážne vyplávali na more rozbúrené vlnami etablovanej konkurencie. Na trh uviedli vôbec prvú ladičku Vox, a rovno stroboskopickú! Dolaďovanie termínu na odovzdanie ladičky na test síce nejaký čas trvalo, samotné ladenie na tomto impozantne vyzerajúcom pedáli ma však mimoriadne prekvapilo.

 

Nezaujímavá sýtočervená krabica s čiernou potlačou, v ktorej bola ladička zabalená, ma trochu vystrašila. Vox najal dizajnérov, ktorí svoje zlaté časy odpracovali v 80-tych rokoch minulého storočia!, napadlo ma. Našťastie však v červenom bublinkovom obale vnútri driemala moderná a robustná krabička s obrovským displejom antracitovej farby, ktorej šasi je vyrobené z pevného „liatinového“ hliníka. V krabici bola okrem ladičky aj 9V batéria a užívateľský manuál v piatich jazykoch. Bohužiaľ, slovenčinu či češtinu budete hľadať márne, čo je vzhľadom na široké možnosti nastavenia ladičky škoda.

 

Sieťový adaptér tiež nie je súčasťou balenia. Pre hráčov s napájaným pedalboardom to samozrejme nepredstavuje žiadny problém, a pre tých ostatných je dobrou správou relatívna úspornosť ladičky pri používaní batérie. Na štandardnú zinkovú 9V baterku vydrží ladička pracovať 12 hodín, pri napájaní alkalickou baterkou sa výdrž zdvojnásobuje. Prístup do baterkového priestoru je úplne bezproblémový a výmena baterky vám nezaberie viac než nevyhnutných pár sekúnd. Fajn funkcia je aj signalizácia vybitej baterky, ladička vás neprekvapí tým, že prestane fungovať, ale vopred vás upozorní blikaním zobrazeného tónu.

Tým, ktorí okrem ladičky používajú ešte niekoľko ďalších pedálov, sa však môže dodatočná investícia do adaptéra oplatiť: z DC výstupu na zadnej strane krabičky je možné sériovo pomocou kaskádového (alebo ak chcete Daisy Chain) kábla napájať ďalšie efekty až do kumulatívnych 200 mA. Túto funkciu s vysokou pridanou hodnotou možno pochopiteľne využiť len pri napájaní cez adaptér. Pri ambíciách tejto novej ladičky je samozrejmosťou true bypass.

 

Pri prvom pohľade je zrejmé, že ladička je určená primárne na živé hranie. Okrem robustnej konštrukcie a impozantného displeja pozitívne oceňujem protišmykové lišty z mäkkej gumy odspodu. Každý, kto na hladkom povrchu naháňal pedále po pódiu, tuto drobnosť – stále absentujúcu na množstve aj drahších ladičiek a iných efektov - zaiste ocení. 

Vox VXT-1 sa však do hľadáčika hráčov na elektrickú, akustickú gitaru a basgitaru určite dostane nielen kvôli impozantnej konštrukcii a bezchybnému spracovaniu, ale najmä kvôli triumvirátu 1) ohromujúceho skvelo čitateľného displeja s tromi módmi zobrazenia, 2) ultra presného a rýchleho ladenia a 3) desiatim rôznym ladiacim módom.

Ladičku som testoval na elektrických gitarách s humbuckermi aj single coil snímačmi (Gibson Les Paul a Squire Classic Vibe Telecaster), basgitare s pasívnou elektronikou (Cort) a elektroakustickej gitare (Ibanez AE 1000 VV). Počas testovania som mal v sérii vedľa Vox VXT-1 kvôli porovnaniu zapojený Polytune 2, jednu z globálne najpopulárnejších ladičiek, ktorú používam dlhé roky. A teraz sa už poďme pozrieť na prekvapenia spomínané v úvode.

vxt1_front

1. Displej

Veľký, vysoko kontrastný a super čitateľný displej ponúka tri druhy zobrazenia – stroboskopický (V čiernobielom režime ledky svietia a točia sa po obvode kosoštvorca proti smeru hodinových ručičiek, ak je struna podladená, v smere hodinových ručičiek, ak je nadladená. Keď ladí, rotácia sa zastaví. Rýchlosť rotácie sa znižuje s približovaním sa správnemu tónu), „diamantový“ (Alebo ak chcete kosoštvorcový, ledky nerotujú ale naznačujú vzdialenosť od presného tónu, na ľavej strane kosoštvorca pri podladenom tóne, napravo pri nadladenom. Ak je tón presne naladený, vrchný špic kosoštvorca začne svietiť na modro. Čím presnejšie je aktuálne ladený tón k požadovanému, tým vyššie k špicu kosoštvorca svietia ledky), a napokon vertikálny (Pri podladenom tóne svietia ledky na oboch stranách kosoštvorca v spodnej polovici, pri nadladenej vo vrchnej, pri dosiahnutí presného tónu sa po oboch stranách nachádzajú presne v strede a opäť na modro zasvieti horný špic kosoštvorca).

Ak sa vám to zdá zložité a neintuitívne, ste na tom rovnako ako ja na začiatku testu, keď som vynakladal nemalé kognitívne úsilie na rozlišovanie nad/podladenia na základe smeru otáčania signálu. Dlhoročné zažité schémy blikania vľavo alebo vpravo, prípadne aj farebnú barličku, bolo nevyhnutné vedome potláčať a priznám sa, chvíľu mi trvalo, kým som sa do tohto typu zobrazenia dostal. Po polhodine som však už vo všetkých troch typoch zobrazenia plával ako ryba vo vode. Najpresnejšie ladenie sa dá dosiahnuť pri stroboskopickom móde zobrazenia. Načo má potom ladička aj tie ostatné? Ladičku som testoval pri viacerých druhoch osvetlenia, počasie tohtoročného augusta mi okrem domáceho denného svetla doprialo aj veľmi silné slnko počas poludnia. Testoval som aj večer pri slabom osvetlení. Ultra silné priame slnko spôsobovalo stroboskopickému zobrazeniu problém, rotácie lediek neboli najlepšie čitateľné. Tento problém hravo vyriešilo prepnutie do diamantového alebo vertikálneho módu, ktoré je inak veľmi jednoduché a dá sa spraviť buď tlačidlom na zadnej strane ladičky alebo dlhším podržaním spínača ON/OFF a následným výberom módu 1, 2 alebo 3 stláčaním toho istého spínača. Po výbere požadovaného módu zobrazenia sa už voľba nepotvrdzuje, automaticky sa aplikuje po cca 2 sekundách. 

vxt1_angel

2. Presnosť ladenia

Tento parameter ma „dostal“. Nielen kvôli samotnej presnosti, ale aj citlivosti a rýchlosti. Presnosť ± 0,02 centu je v porovnaní s mnohými inými ladičkami mimoriadne presné ladenie, ktoré vás zároveň ochráni pred neduhom drahších stroboskopických ladičiek pracujúcich na rozlíšení 0,01 centu – zúfalstvom z neustále sa pohybujúceho signálu, hlavne pri ladení počas živého hrania. Prekvapila ma však rýchlosť reakcie ladičky, ktorá okamžite po brnknutí na strunu zobrazila správny tón. Z Polytune som zvyknutý, že sa ladička občas trochu s tónom hľadá, pri Voxe sa mi toto neprihodilo ani raz. Rozdiel v rýchlosti a presnosti detekcie tónu bol najmarkantnejší pri ladení basovej gitary. Vox okamžite, presne a pevne detegoval všetky tóny, kým Polytune tóny akoby dobiehal, t.z. po brnknutí ukázal typicky vyššie ladenie, ktoré sa ustálilo na presnú úroveň po cca 2 sekundách (tento úkaz pravidelne pozorujem aj pri ladení gitár, aj keď nie až tak výrazne ako pri basgitare). Najvypuklejší bol tento rozdiel pri ladení spodného éčka.

 

3. Módy ladenia

Tu sa inžinieri Voxu naozaj vyhrali a výsledkom je podaná ruka gitaristom, ktorí ladia aj v inom ako štandardnom EADGHE ladení. Okrem štandardného prednastaveného 12 tónového chromatického ladenia si pomocou tlačidla Offset na zadnej strane ladičky môžete vybrať spomedzi ďalších 9 harmonických ladiacich módov – od štandardných (samostatné 2 módy pre elektrickú gitaru, po jednom pre akustickú a basgitaru) alebo otvorených (Open D, E, G, a A). Inžinieri Voxu nevynechali ani často používaný mód ladenia DADGAD. Skvelé je, že ladička pri harmonických módoch (teda všetkých okrem chromatického) ukazuje nielen tón, ale aj číslo struny. Od 6 (najhrubšia struna) až po 1 (najtenšia struna). Pri štandardnom ladení sa to môže javiť ako zbytočnosť, no gitaristi ladiaci v otvorených ladeniach, príp. DADGAD, zajasajú. 

vxt1_rear

Záver

Ak uvažujete o kúpe novej ladičky a zvažujete zabehaného výrobcu ladičiek, nachvíľu zadržte. Vyskúšajte túto novinku od Voxu a nechajte sa príjemne prekvapiť. O to viac, ak hráte na basgitaru. 
 

Distribúcia: Music Park * www.music-park.cz * Cena: 89 € / 2 390 Kč
 

 

Plusy:

- Rýchlosť a presnosť ladenia

- 3 spôsoby zobrazenia ladenia

- Veľký a výborne čitateľný displej

- 10 ladiacich módov (1 chromatický a 9 harmonických)

- dodatočný napájací výstup pre ďalšie efekty

- Robustné a bezchybné spracovanie

- Aj po vybratí batérie alebo odpojenia ladičky od napájania sa uchovajú nastavenia kalibrácie, módu zobrazenia aj offset módu ladenia

- cena

 

Mínusy:

- Vizuálne drobnosti, ktoré pri druhej generácii návrhári Voxu určite vychytajú: označenie vstupu a výstupu (Input a Bypass) je umiestnené nelogicky naspodku ladičky, a trochu mätúce je aj označenie ovládacích prvkov na zadnej strane, ktoré sa úspešne zlieva do Offset IN a Display OUT. 

 

RICHARD ĎURANA

 

Článok patrí k časopisu: