AMC TRIO PLUS with Regina Carter & Eric Marienthal (recenzia CD)

amc_trio

 

Dlhých päť rokov sme museli čakať na ďalší regulárny album AMC Tria. Deväť sviežich kompozícii vychádza opäť u Jana Sudzinu v Hevhetii. Marinčák a spol sa už na poslednom CD „Very Keen Attack“ (2015) začali uberať cestou bližšie k mainstreamu a poslucháčovi, čím možno stratili niektorých skalných, ale mnohých zase oslovili. Rozšírili akustické trio o elektrickú gitaru Samuela Marinčáka, klávesy Petra Kočiša a perkusie Miroslava Szirmaia. Sound kapely je tak hutnejší, ale stále postavený na výraznom kontrabase, klavíri a výbušných bicích hlavných protagonistov Adamčiaka, Marinčáka a Cvancingera.

            AMC Trio na svojich nahrávkach už roky spolupracuje so zvučnými menami svetového jazzu (Ulf Wakenius, Phillipe Catherine, Randy Brecker, Patches Stewart). Tentokrát prizvali na spoluprácu americkú huslistku a pedagogičku Reginu Carter a hviezdneho saxofonistu Erica Marienthala. Mňa zaujal hlavne posledne menovaný, ktorý dokonale zapadol do konceptu, čo  predviedol aj na koncerte, ktorý som mal možnosť zhliadnuť v Bombure 20. 11. 2019 (pozri foroteortáž autora). 

Súčasnú hudbu AMC Tria Plus je ťažké zaradiť, pohybuje sa na niekde na pomedzí rocku, filmovej muziky či fusion, miestami zaznejú folklórne motívy (ktorým sa prispôsobila aj afroameričanka Carter!). Pre poslucháča a aj pre kapelu je ale dôležité to, že na tomto CD prináša opäť krásne melódie, motívy a vtip. Aj na tejto nahrávke zaznie spev a to Petra Lipu v „Because Of Your Sad Eyes“, mimochodom jeden z vrcholov albumu, a košickej rodáčky Liny Mayer, ktorej priezračný a zvučný hlas miestami znie ako Kate Bush.

            AMC Trio nahralo opäť skvelý album, ich hudba sa na nič nehrá, nič tam nie je veľmi zložité a zašifrované. Päťročné čakanie na nový album je trochu veľa, ale oplatilo sa! Už teraz sa teším na koncerty!

JÁN GRAUS

 

Článok patrí k časopisu: