HOMMAGE Á F. GRIGLÁK

 

 

Elektrická gitara, revolučný hudobný nástroj 20. storočia má vo svete aj u nás svojich hrdinov. Americký „Národný deň elektrickej gitary“, ktorý sa kryje s dátumom narodenia Jimiho Hendrixa (27. novembra 1942) nás inšpiroval k ankete o tom, ktorý z dvoch najrešpektovanejších slovenských gitaristov má medzi našimi fanúšikmi na facebooku viac priaznivcov. Svoj hlas ste mohli dať buď Ferovi Griglákovi, alebo Andrejovi Šebanovi a zároveň ste mohli prispieť aj svojim tipom na iného slovenského gitaristu. Bolo to tak trochu šťuchnutie do osieho hniezda, pretože ako dobre vieme, hudba nie je šport a jablká s hruškami sa porovnávať nemajú. Popri matematických výsledkoch nás však zaujímala aj Vaša ochota reagovať a tak trochu aj, čo nečakané sa dá z takejto sondy vyčítať. 

Podľa štatistík anketa za sedem dní oslovila 4532 ľudí a získala nebývalých 1342 interacií. Vašich 182 hlasov si medzi seba rozdelili Fero Griglák a Andrej Šeban v čestnom pomere 53% ku 47%. Medzi ostanými menami, ktoré sa vo Vašich tipoch objavovali najčastejšie bola trojica gitaristov Pavel Chodelka, Henry Tóth René Lacko. Nezabudli ste ani na ďalších skvelých majstrov nástroja: Miloš Železňák, Roman Mečiar, Adam Mičinec, David Kollar, Martin Zajko, Jimi Cimbala, Pišta Lengyel, Peter Bulík, Michal Bugala, Marin Zajko, Daniel Salontay, Michal Kovalčík, Juraj Kupec, Peter Markuljak, Ľubomír Petruška, Rado Vrabec Orth, Peter Varsavik, Ivan Tomovič, Juraj Burian, Rony Janeček, Sveťo Korbel, Andreas Varady, Peter Luha, Šimon Švidráň, Matúš Jakabčic, Dušan Antalík, Maťo Ďurinda, Peter Tancer… 

Je jasné, že tento zoznam nie je kompletný a nenachádzajú sa v ňom všetky mená, ktoré by si to zaslúžili. Pre Nový Populár je to výzva, aby sme takémuto čestnému menoslovu (možno nie len gitaristickému) pomohli na svet vo forme, ktorá by mu dávala zmysel z rôznych uhlov pohľadu - historického, štýlového atď. Veríme, že nám s tým pomôžete a že to v prepojení s článkami v online archíve pomôže aj muzikantom k zviditeľneniu toho, čo robia najradšej. 

Ale aby sme sa vrátili k nekorunovanému kráľovi slovenskej elektrickej gitary. 65-ročný Fero Griglák je na scéne bezmála päť desaťročí. Muzikantsky je stále aktívny. Koniec roka oslávil na koncertoch s jubilujúcim Paľom Hammelom, no hneď začiatkom nasledujúceho roka má už naplánované ďalšie aktivity. 6. januára  to bude spomienkový koncert na Fedora Freša v bratislavskom MMC klube. Tu zahrá Pražský výběr, Collegium Musicum Fermata. S Collegiom bez Mariána a Fedora si Griglák zahrá v obsadení Vladislav „Slnko“ Šarišský na hammonde, Fedor Frešo mladší na basgitare a Martin Valihora na bicích. Zaznejú tri sladby: Ulica plná plášťov do dažďa, Mikrokozmos od Bélu Bartóka a Hommage á J. S. Bach. Na záver koncertu vystúpi skupina Fermata v aktuálnej zostave Maxo Mikloš Peter Preložník na klávesoch, Tomáš Belicza basgitara a Igor Skovay na bicie. Fermáta okrem starších klasík ako Huascaran, Viña del Mar zahrá aj veci z nového repertoáru, ktorý už je komplet nahratý a pred vydaním na nosiči čaká ešte na mastering. Nový album Fermaty + následné koncertné turné sa dá očakávať v prvom polroku 2019 a my budeme pri tom.

 

MARTIN CHROBÁK

 

Článok patrí k časopisu: