Jana Šteflíčková a Martin Chrobák - spoločné koncerty československých pesničkárov

chrobak_steflickova

 

Pražská pesničkárka JANA ŠTEFLÍČKOVÁ sa ocitla na pódiu už ako desaťročná. A rovno ako objav pred mnohotisícovým davom na Porte. Za vyše dvadsať rokov odvtedy prešla všetkými možnými žánrami – od country cez šansón, jazz, blues až po autorskú pieseň. A že to robila na úrovni, by potvrdil aj John Mayall a jeho kapela, ktorým robila pred pár rokmi predskokanku na turné po Čechách. Je to technicky výborne vybavená muzikantka, kedysi študovala klasickú gitaru aj spev, nemá problém čokoľvek zahrať, uspievať a tiež dať konečnému tvaru patričný výraz (čo u herečky, ktorá hrá vo vychýrenej pražskej Ypsilonke, neprekvapí.) Ako pesničkárka je hudobne veľmi vynaliezavá, originálna – dezerciu od klasickej gitary a spevu spôsobila jej nezničiteľná chuť robiť si všetko po svojom. O jej textoch sa bez najmenšieho zaváhania dá hovoriť ako o básňach. Tie z prvého albumu sú epické, rozprávačské, zaľudnené výraznými figúrami, sú to presne nasvietené výseky každodenného života, osvedčuje v nich veľký cit pre mieru, zmysel pre obrazovú skratku a najmä nadhľad a humor.
www.steflickova.cz

MARTIN CHROBÁK pesničkár a gitarista, zároveň vydavateľ časopisu Nový Populár. Marián Jaslovský o ňom napísal: „Folk je najlepší tam, kde prestáva byť folkom. Ak sa toto plemä skríži s jazzom, popom, či rockom, môžu prísť na svet potomkovia oveľa životaschopnejší… Chrobák je dobrý gitarista, ktorý nemá problémy s rôznymi polohami a presvedčivý spevák, ktorý zasa polohy až tak často nemení.“ Na jeseň vydal Martin Chrobák svoj tretí album s názvom Radosť a záujem, ktorý bude pokrstený na zvolenskom koncerte v Starej Radnici. Okrem hlavných protagonistov budú na koncertoch spoluúčinkovať aj ďalší hudobníci, konkrétne huslista a spevák Jiří Sekereš (s Martinom Chrobákom zahrá na všetkých koncertoch), ďalej harmonikár Aleš Řezáč, ktorý sa do tria pridá v Pezinku. Obaja muzikanti pochádzajú z Mikulova a patria k stálym spoluhráčom. V Banskej Bystrici a vo Zvolene prisľúbil svoju účasť rockový bubeník Peter Gogola a vo Zvolene sa funkcie krstného otca albumu chopí niekdajší Chrobákov partner z dua Harachrobák, Miroslav Harach.
www.martinchrobak.sk

Šteflíčková a Chrobák sa o čas na pódiu podelia rovným dielom formou dvojkoncertu, pričom nie sú vylúčené ani spoločné improvizácie a nečakané spojenia. Dvojica československých pesničkárov odohrá sériu koncertov v týchto štyroch slovenských mestách:

 

streda 14. II. 2018 od 18:00

PREŠOV * LITERÁRNA KAVIAREŇ VIOLA

UL. TKÁČSKA 2 * VSTUPNÉ 4€ * REZERVÁCIE VSTUPENIEK NA INFO@LITERARNAKAVIAREN.SK

 

 

štvrtok 15. II. 2018 od 18:00

ZVOLEN * KULTÚRNE CENTRUM STARÁ RADNICA

Nám. SNP 21/31 * VSTUPNÉ NA MIESTE 5€ * REZERVÁCIE VSTUPENIEK NOVY@POPULAR.SK

KRST CD „RADOSŤ & ZÁUJEM“

 

 

v piatok 16. II. 2018 od 19:00

BANSKÁ BYSTRICA * KLUB HaD

HORNÁ 95 * VSTUPNÉ 5€ * PREDPREDAJ V KLUBE HAD * WWW.KLUBHAD.SK

 

 

v sobotu 17. II. 2018 od 19:00

PEZINOK * DOM KULTÚRY (Malá sála)

HOLUBYHO 42 * VSTUPNÉ 5€ * PREDPREDAJ V POKLADNI DOMU KULTÚRY * KULTURNECENTRUMPEZINOK@STONLINE.SK

 

 

 

 

 

 

Článok patrí k časopisu: