MOST POPULAR * december 2020

most_popular
 

1. Andrej Turok (14.XI.1961 - 15.XII.2020)
Hudobník, gitarista, aranžér, milovník krásy vo všeobecnosti (tú ženskú nevynímajúc), gourmet, absolvent filozofie rád filozofujúci o živote a jeho zmysle ako i o jeho tajomných stránkach (Škorpión), majiteľ pomerne rozsiahlej rodiny a peknej kolekcie fóbií (výšky, lietanie, mosty, tunely...)

2. Dušan Tvorík (12. 12. 1966 – 1. 12. 2020)
Už na základnej škole hral s prvou kapelou repertoár The Beatles a od 16-tich rokov účinkoval v kapelách Čenkovej deti (Braňo Jehlár, Peter Dobrota, Peci Uherčík, Roman Čunderlík, Broňo Dobrota) a Mona Lisa (Robo Grigorov, Mira Brezovská, Peci Uherčík, Juraj Velčovský ml., Roman Čunderlík, Bohuš Dobál, Maťo Hanzel)

3. DIEŤA V NÁS vianočná pieseň zoskupenia Cmorik, Griglák, Hevier, Uherčík
Umelecké zoskupenie CMORIK, GRIGLÁK, HEVIER, UHERČÍK v spolupráci so Symfonickým orchesterom Slovenského rozhlasu a Dievčenským speváckym zborom SRo, pod taktovkou Adriana Kokoša dokončili koncom novembra 2020 nahrávku vianočnej piesne Dieťa v nás.

4. Nová ženská tvár na slovenskej scéne. Blanch vydáva debut DELUSION pod hlavičkou Slnko Records
Ako šestnásťročná sa odmietla vydať komerčnou cestou a spolupracovať s veľkým vydavateľstvom. Chcela sa vyvíjať po vlastnej línii a nechať svoju tvorbu prirodzene vyzrieť. Reč je o Blanch, ktorej debutový album Delusion aktuálne vychádza vo vydavateľstve Slnko Records.

5. Chór vážskych muzikantov * 40 rokov nezávislej tvorby
Otázky Ľubošovi Dzúrikovi – lídrovi kapely CHVM, položila Gudrun, speváčka z Ľahkej Múzy, ich dlhoročná hudobná priateľka.

6. Peci Uherčík - klasik rockʼnʼrollu
Tento rodák z bratislavských Ostredkov (s koreňmi v starej modranskej vinohradníckej rodine) je autorom niekoľkých rockových hitov, bol členom viacerých známych rockových zoskupení a venuje sa aj komponovaniu scénickej, reklamnej i filmovej hudby. Je spoluautorom knihy o bigbítových kapelách z osemdesiatych rokov „Bratislavský nárez“.

7. Album kapely Kiero Grande: Heavy Hands * Slobodná myseľ v pevných rukách
Hudba kapely Kiero Grande si ma našla v roku 2016. Vtedy sa mi do rúk dostalo jej debutové, v tom istom roku vydané, cédečko Unorthodox. Zapôsobilo ako závan čerstvého vetra na slovenskej blues-rockovej scéne, k čomu významnou mierou prispel originálny autorský rukopis Adriana (Adyho) Kelemena, ktorý je v kapele výhradným autorom skladieb aj ich textov. 

8. Saxofonista Nikola Bankov získal prestížnu cenu na Danish Music Awards
Len 22-ročný saxofonista Nikola Bankov, hudobnými publicistami označovaný ako jeden z najväčších talentov slovenskej ale aj svetovej jazzovej scény, pochádza z Humenného a momentálne študuje na prestížnej Royal Academy of Music v Dánsku.

9. AKAI BT-500 * Gramofón s Bluetooth (test)
V prvom rade treba uznať, že tento BT gramofón, premosťujúci starý svet kľukových prehrávačov šelakových platní s trúbami sťa kalichy ľalií so svetom bezdrôtových „modrozubectiev“ a USB ripovania pukotavého analógového obsahu do útrob vášho počítadla v čo najvyššom rozlíšení, je krásnym kusom nábytku.

10. Kultové zoskupenie Sitra Achra vydáva nový album. Nahrávka SITRAcoustic prináša akustický blues v originálnom šate
Zoskupenie šiestich dlhoročných kamarátov, etablovaných slovenských hudobníkov, prichádza s čerstvou nahrávkou. Sitra Achra tentokrát nechala elektrické nástroje zamknuté vo futráloch a zrodil sa tak (ne)tradičný album s príznačným názvom SITRAcoustic. 

 

 

Článok patrí k časopisu: