MOST POPULAR * máj 2017


 

1. DOZVUKY PETRA JANKŮ * Aj ty si dostal obálku?
Predstavte si, že jedného dňa príde do schránok renomovaných autorov hudby či textov, manažérov populárnych i tých menších hviezd, či zväzov, ktoré týchto autorov zastupujú, obálka s oznámením, že majú pripraviť zúčtovanie všetkých príjmov a benefitov ich slávy, ktoré si z titulu údajného „autorstva“ hudby a textov roky neoprávnene uplatňovali.

2. LACO DÉCZI * Narodil som sa na ostrove Gagula (rozhovor)
Ktoré moje CD je najlepšie? Ani jedno nie je dobré. Keď ich toľkokrát počuješ, tak sa ti to nemôže lúbiť. To mi jeden povedal, že keď sa ti začne lúbiť tvoje hraní, tak trumpetu zahoď a sa na to vyser, lebo už sa ďalej nedostaneš. Kúp si zrkadlo a dívaj sa na seba!

3. Sepultura pozýva na Dobrý Festival
„Vždy som chcel mať na festivale kapelu z tohto tábora, ktorá je zároveň legendou. Som rád, že tento rok prijala Sepultura moje pozvanie. Potešili tým nielen mňa, ale najmä mnohých fanúšikov a dokonca partnerov festivalu, ktorí sú tiež jej fanúšikmi“ pozýva na vystúpenie organizátor Miro Tásler.

4. Smola a Hrušky a ich svetová novinka Only love
Singel Only love má medzinárodný rozmer a silný odkaz – s láskou bojuje proti čoraz väčšej agresivite, arogancii a závisti medzi ľuďmi. Ako hosť na nej spieva francúzsky multižánrový trúbkár a raggamuffinista známy pod umeleckým menom Tribuman a vokálmi ju príjemne doladili dve mladé speváčky –  sesterské duo Alžbeta a Júlia.

5. Rozlúčkový koncert VZNCH * 30 rokov – zvonec a koniec!
VZNCH oslávila svoje jubileum v piatok 19. mája svojim v poradí 285. koncertom, ktorý sa uskutoční v Klube 77 na Hornej ulici v Banskej Bystrici. Tento koncert bol zároveň posledným koncertom najstaršej a najdlhšie hrajúcej banskobystrickej hudobnej skupiny.

6. Martin Valihora pozýva na koncert Pata Methenyho, 12. mája v bratislavskom Istropolise
"Myslím si, že je ho zvuk je úplne strhujúci a má až liečivé účinky. Pustíš si to preto, aby ti bolo lepšie, aby si sa cítil lepšie. A to je to najviac, čo sa podarí hudobníkovi dosiahnuť - keď jeho hudba, bez toho, aby sme hovorili o žánri, pôsobí ako liečivá a oslobodzujúca."

7. Všetko najlepšie Janko!
Janka však predovšetkým poznáme ako veselého speváka za klavírom s charakteristickým „chrápľákom“ a obľubou v bluesovej pentatonike, soulových rytmoch či pestrých harmonických postupoch. Ako autor či interpret má na konte vyše desiatku rôznych ocenení, viac ako 500 skladieb, celkovo 41 albumov (vrátane sólových, kompilačných, reedičných, s Modusom či anglických) a vyše 30 singlov.

8. Ceny ESPRIT za najlepšie jazzové albumy predstavujú nominácie
Pre priaznivcov jazzu predstavuje ocenenie ESPRIT jedinečnú šancu získať prehľad o tom najlepšom, čo za posledný rok vzniklo a vyjadriť svojim hlasovaním podporu a uznanie interprétom tohto žánru na Slovensku.

9. JANKO LEHOTSKÝ 70 * Pýtam sa? Novo dur & staro mol (album)
Nejde teda o štandardný radový album, nakoľko okrem novšej tvorby na ňom nájdeme aj tú staršiu. Je to akási kombinácia radového, kompilačného a reedičného albumu a viackrát sa tu stretneme s Jankovou obľúbenou predponou „polo“. Tracklist albumu obsahuje trinásť skladieb, ktoré možno z hľadiska historického kontextu rozdeliť do niekoľkých „polosúdkov“.

10. KATARZIA * Agnostika (recenzia CD)
Album je vážne krásny. Vzrušujúci aj znepokojivý. Pesničky sú veľmi osobné. Spolu s intenzívnymi textami sa cez seba prelievajú ako prúdy ukryté pod hladinou veľkej, hlbokej, zdanlivo pokojne plynúcej rieky. Treba sa len pozornejšie započúvať a intímne svedectvo o všetkom tom znepokojivom hľadaní zmyslu života a odhaľovaní jeho nástrah vás celkom očarí.

11. MYSAMI * Uhlopriečky hlasov (recenzia CD)
Výsledkom je pestré, nesmierne príjemné cédečko, ktoré reprezentatívne približuje svet kapely a jej členov. Pohoda a nadhľad sálajú už z obalu a bookletu albumu a počúvanie tento pocit len upevní. Hneď úvodná odpaľovačka Záhradnánaznačí, že jedným z obľúbených zdrojov „mysamákov“ je skupina Nerez.

12. VLADIMÍR MERTA * Nejsem muzikant tohoto století (rozhovor)
Kolik Ti vlastně bylo? 42? Píšou, že jsi byl ve vrcholné formě. A taky píšou, že lepší alba, než jsou ta z osmaosmdesátého roku, už těžko natočíš. Je to skvělá vizitka k této reedici. Ale ty jsi pořád tady. A já věřím, že jsi stále jeden z těch nejpovolanějších

 

Článok patrí k časopisu: