MOST POPULAR * október - november 2020

most_popular
 

1. PROVISORIUM SA POMALY SCHÁDZA… Marcel Daniš, 1951 - 2020
To bolo moje prvé stretnutie s Macom, ako sme ho volali. NO-5 potom povyhrávali kadejaké súťaže a dokonca nahrali singel v pražskom Mozarteu s ich azda najznámejšou skladbou, Snehulienka…

2. Chris Ellys prináša debutový singel Army Of Infinity, v ktorom „zmešká vlak svojho života“
Talentovaný slovenský spevák zverejnil svoj debutový singel Army Of Infinity inšpirovaný známym muzikálom Vlasy od Miloša Formana z roka 1979.

3. Peci Uherčík - klasik rockʼnʼrollu
Tento rodák z bratislavských Ostredkov (s koreňmi v starej modranskej vinohradníckej rodine) je autorom niekoľkých rockových hitov, bol členom viacerých známych rockových zoskupení a venuje sa aj komponovaniu scénickej, reklamnej i filmovej hudby.

4. VLADO KOLENIČ * Taktici
Neďaleko našej školy stávala maringotka, v ktorej predávali langoše. Vždy, keď som išla okolo, prišiel mi na rozum nápev: „Máša, Máša, langoše predáva...“

5. Alan Murin sa druhýkrát narodil a predstavuje EP, ktoré do života uvádza videoklipom k pesničke Sám sebou
Talentovaný muzikant a producent Alan Murin predstavuje debutové EP s trojicou vydarených hip-hopových skladieb, ktoré uvádza pesničkou Sám sebou.

6. Dežo ti odkazuje, že budeme spolu hrať
Marcel Daniš bol basgitaristom slovenskej zostavy skupiny Provisorium začiatkom 70. rokov, Ľubomír Stankovský hral na bicie v skupinách Burčiak, Prognóza a Provisorium. Obaja spolupracovali s Dežom Ursinym. Obidvaja hovoria, že to s ním nebolo vždy ľahké.

7. Ľudová hudba a worldmusic na Slovensku
V minulosti mala ľudová hudba na Slovensku silnú etnosignifikantnú úlohu. Dedinská kultúra nahrádzala kultúru profesionálnu a folklór ovplyvňoval všetky druhy umenia.

8. Čierny motýľ Lady Jane
Rocková muzika býva hlavne výsadou mužov.  Ale existujú aj svetlé výnimky, na slovenské pomery vcelku nevídané. Lady Jane z Trenčína, vlastným menom Jana Čonková, je toho jasným dôkazom.

9. Chór vážskych muzikantov * 40 rokov nezávislej tvorby
Trenčianska undergroundová kapela CHVM vznikla v roku 1980. Svoju svojbytnú hudbu tvorí a vydáva už 40 rokov na vlastnej značke Fukkavica records.

10. Top10 * Van Halen
Výber desiatich skladieb na videu, ktoré by mohli reprezentovať stopu gitarového génia v dejinách rocku.

 

Článok patrí k časopisu: