Najlepšie hodnotené albumy roku 2016

 

Z recenzií, ktoré vyšli roku 2016 v časopisoch Nový Populár 1 až 4, vyberáme najlepšie hodnotené albumy slovenských, českých a zahraničných interpretov publikujúcich u domácich vydavateľov. CD, ktoré z celkového počtu 5 hviezdičiek získali 4, 4 1/2, alebo 5 "bodov".

 

 

SATIN LEAD
Satin Lead
vlastný náklad
*****

Celý album znie spontánne a prirodzene, bez jediného zbytočného, prázdneho či rušivého momentu. Jednoducho energia, chuť a drive od začiatku do konca.

DUŠAN PAPP

 

 

PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING TRIO
Something personal
Hevhetia 2015
*****

Skladby sú nádherne vystavané, skladateľ aj interpret im dáva dostatok priestoru. Majú logiku, v zásade ničím neprekvapujú, poslucháč dostáva esenciálne dávky melanchólie, lyriky, radosti, ale aj divokosti a gejzírov šťastia.

JÁN GRAUS

 

 

MÜLLER, HORÁČEK, PAVLÍČEK
Sociální síť
Universal
****

Pred či po kríze stredného veku sa dá spolu s touto nahrávkou dobre pofrflať si či zamyslieť sa.

JURAJ GONŠOR

 

 

NE:BO:DAJ
Leter tu develoter
Hevhetia
****1/3

Pesničky sú Fujakovsky komprovizované a nájdu sa medzi nimi úpravy slovenských balád či skladieb Mingusa a Machajdíka. Stranu B mám radšej, je to experimentálna hudobno-performerovská pocta velikánom. Napríklad Komenskému, ale aj kozmu.

RADO TIHLÁRIK

 

 

ROBERT KŘESŤAN & DRUHÁ TRÁVA
In concert (CD, DVD a spevník)
Indies Happy Trails
****

Oslava štvrťstoročia existencie je dôvodom na vytvorenie komplexnejšieho, výpravného produktu. V tomto prípade je výpravnosť totálne obsiahnutá v hudbe, v jej nahrávke a dramaturgii koncertu.

JÁN GLEMBA

 

 

KORBEN DALLAS
Kam ideme

Slnko records
****

Majú speváka, ktorého by mali povinne celý deň púšťať v rádiách na medzinárodný deň žien, deň matiek, moje narodeniny, meniny a iné ženské sviatky. Majú texty, z ktorých je vám jasné, že popri hraní na nástrojoch aj rozmýšľajú.

ZUZANA KNEZOVIČOVÁ

 

 

EDO KLENA
Škaredý deň v Chujave
Hev-Het Tune
*****

Edo má dar počúvať, dívať sa, premýšľať, spracovávať a odovzdávať spracované... Tento proces je pri umeleckej činnosti nevyhnutný, no vedieť ponúknuť iným to, čo som „objavil“ ja zrozumiteľne, a pritom zaujímavo, to jest kumštom nemalým.

HAD (IVO WEISS)

 

 

SISA MICHALIDESOVÁ & BENITO GONZALEZ
Dream Rhapsody
LP Studio Slovakia
*****

Gonzales je na nahrávke nezastupiteľný. Z jeho hry cítiť kľud a radosť, ktorú takto preniesol aj na ostatných hudobníkov. Sisine skladby mu sadli a posunul ich na úroveň, o ktorej sa asi komponistke ani nezdalo.

JÁN GRAUS

 

 

I AM PLANET
On the way to antarctica

Deadred Records / Starcastic records
****

Hudba pokojná ale živá, emotívna, ale nie sentimentálna, klavír melodický aj perkusívny – glassovský (v tom najlepšom zmysle slova), sláčiková sekcia, ktorá nevydiera. Súčasná vážna hudba v kontexte.

JÁN GLEMBA

 

 

MIDI LIDI
Give Masterpiece a Chance!
Bumbum Satori & Xproduction
****1/2

Úsporné melódie, často nad jedným tónickým akordom, dávajú vyniknúť jednak tejto slovnej hre, jednak elektronickej zvukovej farebnosti a rytmike.

ŠTEVO ŠANTA

 

 

NANY HUDÁK & SHZ
Jazyk duší
Slnko records
****1/2

Trinásť magických, surreálnych, rozprávkových piesní, ktoré harmonicky a mantricky pohládzajú, uvádzajú do snenia, ale textami dráždia.

JÁN GLEMBA

 

 

TOMAŠ KOČKO & ORCHESTR
Velesu

Indies Scope
****

Jadrom je hudba sveta, vychádzajúca zo slovanského odkazu, šmrncnutá o témy podsvetia, temnoty, smútku. Album je, našťastie, ale aj bohužiaľ, krátky a výstižný.

JURAJ GONŠOR

 

 

ŽIVÉ KVETY
Nové poschodia
Slnko Records
****1/2

Je to silný album, ktorý nenudí, hoci sa väčšina piesní odohráva skôr v pomalších a stredných tempách. S pekným, výpravným obalom od Vlada Holinu.

ŠTEVO ŠANTA

 

 

Jitka Šuranská TRIO
Divé husy
Indies Scope
****1/2

Divé husy je projekt tria, ktorého inšpiráciou je práve ľudový text v novom melodickom šate. Piesne sú podané tak, ako ich pochopila a zinterpetovala trojica Jitka Šuranská, Martin Krajíček a Marian Friedl.

JURAJ GONŠOR

 

 

ĽUBO ŠAMO PROJEKT
„Good trip“ 1998 – 2016
Hevhetia
****

Ľubo Šamo na svojom debutovom CD mapuje svoju osemročnú tvorivú potenciu. Tento jazzový huslista a skladateľ sa obklopil o generáciu mladšími chalanmi a tí sa mu za jeho dôveru odmenili.

JÁN GRAUS

 

 

DEREŠ
Na panské

mapmusic
CD 1 ****1/2
CD 2 ***1/2

Na svojom „debute“, kde nám na prvom disku s novými skladbami ponúkajú tucet energických „našlapaných“ rockových pesničiek. Tie našťastie neznejú ako revival kapely z osemdesiatych rokov, ale dosť moderne – hoci s odkazom na legendy klasického hard rocku.

PETER CAGÁŇ

 

 

ERICH BOBOŠ PROCHÁZKA & MAREK WOLF
Conversion
Indies Happy Trails
****

Obaja muzikanti sa rozhodli pokračovať v transkripciách známych aj menej známych diel rockovej histórie a urobiť ich po svojom. Niektoré skladby pripomínajú originál len názvom, alebo textom. A to je dobre.

JÁN GRAUS

 

 

LONGITAL
Divoko
Slnko records
****

Od prvého tónu cítiť do hĺbky premyslený obsah, muzikantský perfekcionizmus a remeselnú dôslednosť. Šina presvedčivo spieva o vzťahoch a ženských veciach, reflektujúcich jej aktuálne vnímanie života. Jej mohutná autorita je neprehliadnuteľná.

RADO TIHLÁRIK

 

 

RICHARD MÜLLER
55
Universal
****

55 je interpretáciou staršieho pána, barda, legendy a mohol dopadnúť všelijako. Zopakovalo sa však silné spojenie spolupráce troch mien. Uličný dal dohromady azda svoju najlepšiu textársku spoluprácu. Müller sa v polovici textov uvádza  ako spoluautor, texty znejú skvelo, nekŕčovito.

JURAJ GONŠOR

 

 

KATARZIA
Agnostika

Slnko records
*****

Album je vážne krásny. Vzrušujúci aj znepokojivý. Pesničky sú veľmi osobné. Spolu s intenzívnymi textami sa cez seba prelievajú ako prúdy ukryté pod hladinou veľkej, hlbokej, zdanlivo pokojne plynúcej rieky.

RADO TIHLÁRIK

 

 

KATARÍNA MÁLIKOVÁ
Pustvopol
Slnko Records
*****

Hľadanie slobody v hudbe prostredníctvom folklóru. Počas albumu sa folklórne autentično vytráca, dostáva viac priestoru elektronika, experiment, hudobný minimalizmus blízky k rituálnej a magickej hudbe. Až s Katkou Málikovou sa objavil dôvod započúvať sa do žánru, označovaného ako nová world music.

JURAJ GONŠOR

 

 

JEDNOFÁZOVÉ KVASENIE
Rybí menuet
Indies Happy Trails
****

Pamätník si pri počúvaní už v poradí šiesteho CD kapely so slzou v oku spomenie na „sladko nebezpečné“ časy v dnes už neexistujúcom Divadle U Rolanda, kde sa každý druhý piatok rokov 1979 až 1985 konali intelektuálne orgie pesničkársko – literárneho typu.

PAVEL MALOVIČ

 

 

JARDA SVOBODA
Solo
Indies Scope
****

Silný, raz krehký, inokedy korenistý poetizmus Jardu uistí každého, (kto jeho piesne nepozná trebárs z produkcie kapely Trabant), že ide o autora vyzretého, s vybrúseným vkusom pre slovo a nemalým citom pre melodiku a harmóniu.

HAD (IVO WEISS)

 

 

Článok patrí k časopisu: