Nový Populár 4/2021 * Editorial

martin_chrobak
 

Milí priatelia,

vítam Vás na stránkach nového čísla Populáru. Dovoľte mi úvodom načrtnúť niektoré „hajlajty“ tohto vydania. Prerozprávať obsah v úvodníku je údajne klišé. Ok, mám preň ale dôvod, a tým je zámer oboznámiť Vás s niektorými informáciami, ktoré sú v textoch obsiahnuté iba latentne alebo vôbec. 

Napríklad - recenzia čerstvého albumu Vladimíra Mišíka z pera Miloša Janouška vychádza u nás v ten istý deň, keď do sveta na CD, 2LP a MC vypraví už druhý Mišíkov album v réžii Petra Ostrouchova „Noční obraz“, ktorý podľa všetkého nadviaže na úspech ich predošlého diela „Jednou tě potkám“.

Úlovkom zo svetového rybníka je rozhovor s americkým gitaristom Garym Lucasom, niekdajším spoluhráčom už nežijúcich hviezd, akými boli Captain Beefhart, či Jeff Buckley.

20. výročiu vydavateľstva Hevhetia napísal svoj autobiografický komentár oceňovaný gitarista David Kollar.

Nový Populár - v záujme rozšírenia spektra tém, ktoré sú blízke skôr našim internetovým kolegom, ale mohli by obohatiť aj čitateľov tlačeného časopisu - už dlhšiu dobu spolupracuje s hudobným serverom a agentúrou MusicPress. Keďže veríme, že spolupráca je cestou vpred, rozhodli sme sa poskytnúť priestor aj serveru Moja muzikaIch príspevky spoznáte podľa príslušného loga v záhlaví.

novy_popular
Nový Populár už je v stánkoch, napríklad aj v bratislavskom
Hummel Music, ale môžete si ho objednať aj u nás
za rovnakú cenu 3,30€ vrátane poštovného,
alebo si k nemu vyberte aj nejakú peknú CD prílohu.

Dominantným článkom tohto vydania je rozhovor s Dominicom Millerom. Keď som sa dozvedel, že na jesenných Konvergenciách má zahrať aj tento hviezdny gitarista, napadlo mi, že by bolo skvelé, keby rozhovor viedol človek, ktorý je s ním spriaznený na duchovnej úrovni a ktorý ani pre Dominica nebude cudzí. Vedel som, že takým je gitarista Longitalu. Ich stretnutie nebolo prvé a okrem toho, že si vedia spolu komfortne priateľsky pomlčať, majú sa aj o čom porozprávať. Vďaka Danovi Salontayovi nám Dominic pootvoril dvere do svojho krehkého sveta zvukov a duší, ktoré načúvajú.

Hudba, ak má čo povedať, je jazykom svetovo zrozumiteľným, preto vždy poteší, keď sa na Slovensku nájde človek, ktorému talent a vôľa dajú taký dar. O to viac, keď je to zároveň „veľmi milé dievča s veľkým rozhľadom a so zmyslom pre humor“, ako o skladateľke a flautistke Sise Michalidesovej píše autor Ján Graus. Dôvodom ich stretnutia bol Sisin nový album „Majster a Margaréta“.     

Billie Eilish, ktorej portrét „zdobil“ minulé číslo Populáru, je zatiaľ ostatnou persónou v rade úctyhodných osobností, ktorých pieseň zaznela pod titulkami niektorej z bondoviek. Tá jej zaznie už onedlho, v niekoľko krát odkladanej premiére filmu „No Time To Die“, na ktorú vás možno navnadí zaujímavý článok Izabely Bérešovej o „Hudbe v službách jej veličenstva“.

 

 

Doplnkom k tlačenému vydaniu Nového Populáru sú aj jeho elektronické odnože na webe, facebooku a YouTube. Budeme veľmi radi, ak si nás na adrese youtube.com/novypopular vyhľadáte a prihlásite sa k odberu. Každý nový follower, ktorý nám o tom napíše a uvedie pod akým menom sa prihlásil, bude mať nárok na nasledujúce číslo časopisu zdarma, alebo navyše (v prípade predplatiteľov).

 

Spolu s autormi a spolupracovníkmi, ktorým ďakujem za ich podiel na vzniku jesenného čísla, Vám prajeme, aby ste si atmosféru a pestrofarebnú prírodu tejto sezóny užili v pohode a zdraví!

 

MARTIN CHROBÁK
šéfredaktor

 

 

Článok patrí k časopisu: