Najčítanejšie v roku 2019

najcitanejsie

 

1. Čo počúva... Štefan Chrappa
V roku 1994 prežil vlastnú smrť a založil kapelu ČAD, ktorá sa radí k najextrémnejším hudobným formáciám na slovenskej hudobne scéne. V roku 2004 sa k ČADu pridružila rokenrolová úderka Vandali.

2. Čo počúva... Zuzana Čaputová
V čase publikovania článku v tlačenej verzii Populáru platilo, že: Zuzana Čaputová (*1973) je advokátka a kandidátka na prezidentku SR.

3. BARBORA BOTOŠOVÁ * Hrám na husliach po dedovi (rozhovor)
Barbora Botošová už dávno nie je neznámym pojmom. Primáška, hrajúca podľa vzoru legendárnej Cinka Panny, je pokračovateľkou odkazu rodiny so silnými hudobnými koreňmi. Dedo, Ján Berky – Mrenica st...

4. Štyri krát zlato pre Janoska Ensemble
Virtuóznych bratov a ich švagra pozná už celý svet. Ich príbeh sa podobá na hudobné cesty našich najúspešnejších operných spevákov, akými sú Edita Gruberová, Pavol Bršlík, či Adriana Kučerová, ktorí dostávajú tie najprestížnejšie angažmá práve v zahraničí.

5. Sima Martausová * Apetít pre dobré veci (rozhovor)
Keby sme na spevákoch hľadali, čo ktorého charakterizuje, u Simy by to bola asi jej prirodzenosť, s ktorou pláva proti prúdu. Tam, kde sa iní snažia hľadať v hudbe aktuálne trendy a zaujímať cool pózy, ona hľadá priateľov, s ktorými by sa cítila fajn.

6. AKAI BT-500 * Gramofón s Bluetooth (test)
V prvom rade treba uznať, že tento BT gramofón, premosťujúci starý svet kľukových prehrávačov šelakových platní s trúbami sťa kalichy ľalií so svetom bezdrôtových „modrozubectiev“ a USB ripovania pukotavého analógového obsahu do útrob vášho počítadla v čo najvyššom rozlíšení, je krásnym kusom nábytku.

7. Slovenský hudobník vyrába nezvyčajné nástroje. Ich zvuk pobláznil bratislavské ulice
Nezvyčajný hudobný nástroj začal vyrábať slovenský hudobník Boris Čellár len prednedávnom. Jeho drevený zvuk znie doslova hypnoticky a ťažko k nemu nájsť prirovnanie. Koncom leta sa o tom tiež presvedčili náhodní okoloidúci a turisti v bratislavských uliciach, keď mohli zažiť nečakanú situáciu.

8. VLADO KOLENIČ * Taktici
Neďaleko našej školy stávala maringotka, v ktorej predávali langoše. Vždy, keď som išla okolo, prišiel mi na rozum nápev: „Máša, Máša, langoše predáva...“ O autoroch tejto piesne som vtedy nemala ani potuchy, no zato som presne vedela, ako vyzerá predavačka langošov – ako pampúšok.

9. John Helliwell: It's the passion of the musicians that drives it all! (interview)
Recently a big European Supertramp tour was announced and then cancelled due to Rick Davies’ illness. As Supertramp did not tour very often, many fans were disappointed.  Who is usually the main iniciator of the band’s tours?

10. Dušan Holík: Píšťalkový spevník
Pastierska píšťalka sa teší obľube. Príležitostí na jej kúpu je dostatok práve počas folklórnych festivalov, jarmočných či hodových dní. Ak uvažujete nad pastierskou píšťalkou nielen ako dekoračným prvkom, ale ako hudobným nástrojom, spevník je určený pre Vás.

11. DOWINA * Slovenské gitary z Devínskej Novej Vsi
Firma Dowina (predtým Marris) začínala s výrobou nástrojov v zahraničí a predajom na Slovensku a v Čechách. Postupom času sa situácia obrátila, výroba nástrojov sa koncentruje na Slovensko, pričom predaj nadobúda čoraz viac medzinárodné rozmery.

 

Článok patrí k časopisu: